Co powinieneś wiedzieć o MdM przed złożeniem wniosku?

295

Wymagania dotyczące kredytu

Niestety nie każdy kredyt hipoteczny spełnia warunki programu Mieszkanie dla Młodych. Żeby uzyskać dodatkowe środki, zobowiązanie musi być zaciągnięte w polskich złotych, na minimum piętnaście lat i pokrywać przynajmniej 50% wartości nieruchomości.

Od pierwszego stycznia minimalny wkład własny został podniesiony o pięć procent, do piętnastu wartości całej nieruchomości. Znaczy to, że tylko w wypadku gdy osoba jest bezdzietna nie może liczyć na pokrycie przez państwo całości wkładu, a jedynie 10%. Banki natomiast znalazły wyjście z sytuacji i proponują ubezpieczenie brakującej części dając w ten sposób sobie większe zabezpieczenie, a kredytobiorcy nie zamykają drogi do pieniędzy.

Jaka nieruchomość?

Deweloperzy widzą w programie szansę i optymalizują swoją ofertę pod przyszłych kupujących. Ustawodawca również wyszedł naprzeciw oczekiwaniom i zwiększył limity metrażowe. Kupując mieszkanie możemy wybrać lokal o powierzchni 75 metrów kwadratowych, a limit dla domu wynosi 100 metrów. Uwaga! Liczy się powierzchnia użytkowa – klatka schodowa, czy suszarnia nie są brane pod uwagę. Co więcej osoby wychowujące trójkę bądź większą ilość dzieci mogą liczyć na dodatkowe dziesięć metrów.

Do programu zostały dopuszczone również nieruchomości z rynku wtórnego. Dzięki temu przyszli beneficjenci dostali możliwość zakupu trochę tańszych lokali często w atrakcyjnych lokalizacjach. Przeliczniki oczywiście są różne dla używanych i nowych, ale też dużo zależy od regionu Polski. Strona mdmprogram.com jest świetnym źródłem wiedzy o programie, a dane dotyczące wszystkich wymagań są tam aktualizowane na bieżąco.

Beneficjent programu MdM

Zasadniczo możemy podzielić ubiegających się o kredyt na dwie grupy. Pierwsza z nich to osoby wychowujące dwójkę, jedno dziecko lub bezdzietni, druga to osoby wychowujące co najmniej troje własnych lub przysposobionych pociech.

Beneficjenci z pierwszej grupy nie mogą mieć więcej jak 35 lat – liczy się rocznik, a nie data urodzenia. Tak samo musi to być pierwsza nieruchomość w ich życiu, ustawodawca przewidział, że udział ułamkowy – niezapewniający warunków mieszkaniowych, nie dyskwalifikuje przed wzięciem udziału w programie. Chociaż drugą grupę takie limity nie obowiązują, należy pamiętać, że w programie udział można wziąć tylko raz!

Kilka warunków formalnych jest, jednak nie na tyle dużo, by odstraszyć potencjalnych beneficjentów. Program Mieszkanie dla Młodych bije rekordy popularności i to jest najlepszy wyznacznik sukcesu. Wielu Polaków już cieszy się swoim własnym gniazdkiem, dzięki pomocy państwa. Dlatego warto zainteresować się taką możliwością ponieważ korzyści są wymierne.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here