Kto może prowadzić portal edukacyjny?

242

Portale edukacyjne to duża część Internetu, która ma wielu swoich zwolenników i czytelników. Ludzie starają się wyszukiwać treści, które są ciekawe i jednocześnie wnoszą wartość dodaną do ich życia. Dlatego sporo osób zabiera się za tworzenie portalu edukacyjnego tylko z powodu jego spodziewanej popularności, nie mając o nim bladego pojęcia. Kim więc powinna być osoba, która chce wkroczyć w tę część Internetu?

Portal edukacyjny, czyli co?
Portal edukacyjny, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie promować szeroko pojętą edukację. Może on dotyczyć praktycznie każdej dziedziny życia – zawsze znajdą się jacyś pasjonaci danego tematu. Tego typu witryna może być prowadzona na wiele sposobów – dużo zależy od tematyki właśnie. Kompendium wiedzy, krótkie wpisy połączone z obrazkami, dłuższe artykuły – specyfika jest dowolna. Zazwyczaj każdy z nich trafia do odpowiedniej grupy odbiorców. Zwykle krótkie wpisy na zasadzie ciekawostek przyciągną zwykłych „Kowalskich”, a dłuższe w formie wykładu będą dla osób, które interesują się daną tematyką i są zainteresowane poszerzeniem wiedzy.

Osoba prywatna
Najwięcej portali edukacyjnych jest zakładanych właśnie przez osoby prywatne. Są to zazwyczaj pasjonaci, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą z innymi. Są wśród nich blogerzy edukacyjni czy osoby wyszukujące ciekawostki lub tłumaczące newsy ze świata nauki z zagranicznych stron. Dużo osób traktuje również portale edukacyjne jako pomysł na biznes i zarabia na tym. Jednak należy pamiętać, że prowadzenie takiej strony nie jest łatwe i wymaga dużych poświęceń np. ze względu na to, iż wyszukiwanie i sprawdzenie rzetelnych i wartościowych informacji zajmuje dużo czasu.

Jednostka samorządu terytorialnego
Mogłoby się to wydawać dziwne, ale ciekawie poprowadzony portal edukacyjny przez jednostkę samorządu terytorialnego to strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o aktywne promowanie danego regionu w Internecie. Wiele województw w Polsce ma swoje portale, na których można znaleźć nie tylko opisy zabytków i ciekawych miejsc do odwiedzenia, ale także różne quizy i zabawy związane z danym miejscem. Portal edukacyjny pozwala na efektywną promocję oraz przyciąga turystów. Wiele osób informacji gdzie się wybrać na urlop szuka właśnie w Sieci, więc odpowiednie treści przyciągną oczy ciekawskich.

Uczelnia
Uczelnia czy inny ośrodek związany z badaniami również może prowadzić ciekawy portal edukacyjny i to nie tylko dla swoich studentów oraz wykładowców, ale także dla zwykłych obywateli. Jest to pomysł aby pokazać się z dobrej strony, zachęcać przyszłych studentów do studiowania właśnie na danej uczelni oraz możliwość pochwalenia się swoimi osiągnięciami. Prestiż uczelni, która nie chowa swojej wiedzy, a dzieli się nią, jest niezwykle duży. Dodatkowo uczelnie mogą zdobywać różne granty i dofinansowania na działalność naukową, a studenci mogą sprawdzić się w roli redaktorów takiego portalu.
Portal edukacyjny może być prowadzony przez różne podmioty – zarówno laików, profesjonalistów jak i hobbystów. Jest on wiarygodny wtedy, gdy publikowane treści są prawdziwe i niosą rzeczywistą wartość dla użytkowników. Dlatego ta niezwykle ważne jest, aby były one skrupulatnie sprawdzane, a nie „wyssane z palca”, ku podniesieniu czytelności.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here