Miliard złotych dla dolnośląskich przedsiębiorców

590

 

Dolny Śląsk jako pierwsze województwo w Polsce wprowadza własny program wsparcia finansowego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Do dyspozycji naszych firm będzie niespełna miliard złotych! Start nowego programu już w lipcu.

Program wsparcia dla dolnośląskich przedsiębiorców będzie prowadzony przez Dolnośląski Fundusz Rozwoju, a pośrednikami finansowymi będzie kilka instytucji z terenu całego województwa. Pieniądze będące w dyspozycji Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju pochodzą z zakończonej edycji unijnej inicjatywy JEREMIE. Towarzyszyło jej ogromne zainteresowanie. Do 2015 roku z pieniędzy programu JEREMIE na Dolnym Śląsku skorzystało kilka tysięcy podmiotów.

Na niespełna 1 mld zł składają się dwa strumienie finansowania, tj. 450 mln zł to pieniądze, które były pożyczane przedsiębiorcom w poprzedniej perspektywie finansowej w ramach unijnej inicjatywy JEREMIE. Natomiast 530 mln zł przeznaczymy na program wsparcia przedsiębiorców ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Z pieniędzy będą mogły skorzystać zarówno doświadczone rynkowo przedsiębiorstwa, jak i bardzo młode firmy. Ułatwiona dostępność do środków oraz korzystne warunki spowodują, że dolnośląskie firmy uzyskają nowe możliwości rozwoju.

Mieszkańcy Dolnego Śląska to ludzie przedsiębiorczy. Mają wiele ciekawych pomysłów. Niestety często największą trudnością jest zdobycie pieniędzy na ich realizację. Nasz fundusz ma być rozwiązaniem tego problemu – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Łatwiejszy dostęp do środków Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju zapewni sieć lokalnych pośredników finansowych, do których przedsiębiorcy mogą zgłaszać się już od początku lipca. Sieć tworzą:

  • Fundusz Regionu Wałbrzyskiego (Wałbrzych),
  • Polska Fundacja Przedsiębiorczości (Wrocław, Jelenia Góra),
  • Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (Jelenia Góra),
  • Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o. (Wrocław),
  • Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG” S.A. (Legnica),
  • Agencja Rozwoju Regionalnego „AGROREG” S.A. (Nowa Ruda),
  • Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych (Świdnica).

 

Analizujemy potrzeby i uwarunkowania rynku. Zaczynamy od pożyczek, ale w następnych etapach udostępnimy również bardziej zaawansowane produkty finansowe. Nasze propozycje będą logicznym uzupełnieniem istniejącej na rynku oferty. W planach mamy szeroki wachlarz wsparcia, od pożyczek, po instrumenty kapitałowe – mówi Marek Ignor, Prezes Zarządu Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju.

Dolnośląski Fundusz Rozwoju i nowy program wsparcia dla dolnośląskich MŚP to aktualnie jedyne takie rozwiązanie w kraju. Ma zapewnić trwałe i systemowe wsparcie dla sektora MŚP niezależnie od przyszłej dostępności środków unijnych.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here