Chcą posłać 3-latki do szkół?

152

Spory problem i wyzwanie mają przed sobą samorządowcy w całym kraju. Niemal wszędzie brakuje miejsc dla przedszkolaków, a wszystko przez… zmieniające się przepisy. Jeszcze w zeszłym roku szkolnym rodzice musieli posłać 6-letnie dzieci do szkół. W tym roku już takiego obowiązku nie ma. Rodzice sami mogą zadecydować, czy chcą aby ich pociecha poszła do szkoły czy też jeszcze rok została w przedszkolu. W Obornikach Śl., podobnie jak prawie w całym kraju, większość rodziców zdecydowała, że woli aby ich pociechy jeszcze rok zostały w przedszkolu. I zrobił się problem: mało dzieci w pierwszych klasach, przepełnione przedszkola. Mogłoby się wydawać, że w Obornikach Śl., gdzie działa Żłobek Miejski, a w zeszłym roku uruchomione dodatkowe 120 miejsc w przedszkolu przy ul. Kownackiego nie powinno być problemu, a jednak… jest – brakuje miejsc dla 60 dzieci.

Jak można posłać maluchy do szkoły?

Oborniccy urzędnicy chcą rozwiązać problem i kilka dni temu na stronie internetowej gminy pojawiło się rozwiązanie, które jednak nie wszystkich satysfakcjonuje. Z prośbą o interwencję zwróciła się do nas jedna z mam: – Najpierw w Obornikach Śl. rekrutacja do przedszkola została przeprowadzona niezgodnie z prawem, bo gmina nie zapewniła miejsc dla 4 i 5 latków, a teraz znalazłam wpis na oficjalnej stronie przedszkola, że dla dzieci, które nie dostały się do przedszkola zapewnią miejsca w szkołach. No przecież 3-latek lepiej sobie poradzi w szkole niż 6-latek – pyta z przekąsem mama i dodaje: – 6-latki zostaną w przedszkolu, bo są niegotowe emocjonalnie, a 3 letnie dzieci są? 

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy szefa obornickiej oświaty – inspektora Krzysztofa Rudzkiego, który przyznaje, ze zapewnienie mieszkańcom gminy dobrej jakości edukacji jest zadaniem wyjątkowo odpowiedzialnym, a w obecnych warunkach również z wielu powodów niezmiernie trudnym.

O tym, dlaczego obornickie 3-latki muszą „iść do szkoły” przeczytacie w aktualnym wydaniu papierowym lub kupując e-wydanie tutaj.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here