Śniadanie najważniejsze dla najmłodszych

245

Nie bez powodu śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, szczególnie dla dzieci. To baza energetyczna, dzięki której mogą one zmierzyć się z codziennymi obowiązkami. Warto wiedzieć, dlaczego rola pierwszego dania jest tak duża i w jaki sposób skomponować poranny posiłek, który dostarczy wszystkich niezbędnych dla małego organizmu składników odżywczych.

Pierwsze godziny po obudzeniu są najważniejsze

Śniadanie to poranny zastrzyk energii, o którym nie powinni zapominać zarówno dorośli, jak i najmłodsi. Dzieciom daje energię i siłę na początek dnia, a przy tym dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które wpływają na ogólny rozwój organizmu.

Pierwszy posiłek dnia powinno się spożyć maksymalnie w godzinę po przebudzeniu.

Właśnie wtedy układ pokarmowy działa najsprawniej, a żołądek wydziela taką ilość kwasu solnego, aby móc efektywnie trawić pożywienie. Powinno ono dostarczyć odpowiedniej ilości energii po nocnej przerwie, dlatego należy uwzględnić w nim pełnowartościowe produkty zbożowe. Spożycie zbilansowanego śniadania, zawierającego m.in. węglowodany złożone, bezpośrednio wpływa również na funkcjonowanie mózgu.

Dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dziecka w ciągu dnia, tłumaczy Nina Wojtyra, edukator żywieniowy programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”: Każdy, kto jest rodzicem, wie, jak zachowuje się dziecko głodne i zmęczone. Jest rozdrażnione, płaczliwe, nie może się skupić, często wpada w furię. Wiemy, jak my sami zachowujemy się, będąc głodnymi – „Polak głodny, to Polak zły”. Głód o żadnej porze dnia nie jest dobry, ale nie zapominajmy, że noc to okres trwającej najdłużej w ciągu doby głodówki. Do tego rano dziecko nie tylko biegnie do przedszkola, ale jego organizm musi też przywrócić do dziennego trybu pracy wszystkie układy. Dla tych potrzeb fizjologicznych potrzebna jest energia. Jeżeli nie zostanie dostarczona, organizm zacznie spalać już zgromadzone rezerwy. Efektem będą objawy zmęczenia i rozdrażnienia. Dlatego właśnie tak ważne jest zbilansowane śniadanie. Takie, które dostarczy odpowiedniej ilości kalorii, ale także, którego skład jakościowy będzie odpowiedni dla wieku i aktywności malucha. Śniadanie spożywane w spokojnej, przyjaznej atmosferze kształtuje dobre nawyki, które na pewno zaprocentują w późniejszych latach życia.

Czytaj na kolejnej stronie…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here