Ruszył program 500+. Czy są kolejki?

923

W dniu, w którym rozpoczęto przyjmowanie wniosków o świadczenie, w obornickiej placówce było wielkich kolejek. O 10 rano, w holu oczekiwało kilka osób. Obsługa szła bardzo sprawnie.

Spodziewaliśmy się jeszcze większego ruchu w pierwszym dniu uruchomienia programu – przyznaje Teresa Gajowczyk, kierownik M-GOPS w Obornikach Śl.
Do obsługi programu 500 plus zatrudnione są 3 panie. Ich praca polega na wydawaniu wniosków, odpowiadaniu na pytania związane z programem, a także przyjmowaniu wypełnionych dokumentów. Jeśli zdarza się tak, że w jednym czasie przychodzi więcej osób, w obsłudze pomagają również pracownicy socjalni. Wydają wnioski informują jak wypełniać itp. – mówi Terasa Gajowczyk.

W piątek nie działał jeszcze system informatyczny umożliwiający łączenie się z systemem, ale już w poniedziałek wszystko działało sprawnie.

 – Mamy 3 miesiące od dnia złożenia wniosku na wydanie decyzji. Po złożeniu, wnioski będą przez nas weryfikowane i sprawdzane. Te, które zostaną złożone przez e-puap i platformy banków będziemy odczytywać, drukować i weryfikować. Potem pozostanie już tylko czekać, aż gminy dostaną środki na wypłaty świadczeń. Z naszych obserwacji wynika, że większość osób będzie chciała, aby przelewać im pieniądze na konto, a niewielka ilość pocztą. Jeszcze mniej będzie odbierała pieniądze osobiście – informuje Teresa Gajowczyk. Kierownik M-GOPS-u dodaje, że z szacunkowych wyliczeń wynika, że świadczenie należy się na około 2,8 tys. dzieci.
Dla przykładu, w poniedziałek wpłynęło 150 wniosków, a we wtorek ponad 90.
2800 wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus może wpłynąć z terenu Gminy Oborniki Śląskie

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here