14 kwietnia – kartka z kalendarza

560

14 kwiecień to data szczególna – wiąże się z nią wiele wydarzeń, które rozegrały się na przestrzeni wieków na całym świecie – ludzkich nieszczęść i dramatów, gwałtownych zwrotów historii, wielkich zwycięstw i politycznych paktów.

14 kwietnia 966 r. to domniemana data chrztu Polski, czyli który przyczynił się do powstania państwa polskiego i dał początek chrystianizacji naszego kraju.

14 kwietnia 1865 roku niejaki John Wilkes Booth, 26 – letni aktor gorący zwolenniki niewolnictwa wtargnął w czasie spaktaklu do niestrzeżonej loży w Teatrze Forda i strzelił w tył głowy Abrahama Lincolna. Szesnasty prezydent USA zmarł nad ranem w wyniku odniesionych obrażeń.

Nieco wcześniej, w 1570 roku w Polsce podpisano Ugodę Sandomierską – najstarszy akt ekumeniczny w Europie, świadczący o tym, iż Polska była ongiś ostoją tolerancji religijnej. Wyznania chrześcijańskie, które narodziły się po reformacji religijnej – luteranie, kalwini i bracia czescy  postanowili uznać wzajemne sakramenty, kaznodziejów i zaprzestać walk pomiędzy wyznaniami protestanckimi. Główną intencją ugody była wspólna obrona przed szalejąca wówczas w Europie kontrreformacją kościoła katolickiego.

14 kwietnia, w połowie XX w. ówczesny prymas Polski, Stefan Wyszyński, w imieniu Episkopatu Polski podpisał porozumienie z władzami komunistycznymi. Kościół polski w zamian za zagwarantowanie nauczania religii w szkołach i funkcjonowanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uznał granice Ziem Odzyskanych i potępił „bandy podziemia” – żołnierzy wyklętych, tworzących polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne.

14 kwietnia 1896 r. w USA opatentowano płatki kukurydziane. W 1958 r. nad Bornholmem spłonął w atmosferze Sputnik 2 z Łajką – pierwszym psem w kosmosie na pokładzie, w 1956 r. w Chicago zaprezentowano pierwszy magnetowid, a w 1962 roku Georges Pompidou został premierem Francji.

W 2010 r. 2698 osób zginęło, a 12 tys. zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło chińską prowincję Qinghai. Tego samego dnia doszło do erupcji wulkanu Eyjafjallajökull na Islandii, co spowodowało paraliż komunikacji lotniczej w Europie i jak pamiętamy, uniemożliwiło części zaproszonych gości przybycie na uroczystości pogrzebowe ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Od 1996 r. 14 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here