Szukasz pierwszej pracy? Tych błędów unikaj

1716
  1. Wykształcenie to nie wszystko

Ukończone studia czy kursy są bardzo ważne, ale w rzeczywistości najważniejsze jest doświadczenie.  Z badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl wynika, że jest ono pierwszym elementem w CV na które zwracają uwagę rekruterzy. Co może w tej sekcji wpisać student, czy absolwent szkoły średniej który … zwyczajnie jeszcze nie zdążył go zdobyć? W życiorysie warto zaprezentować umiejętności, które zdobyłeś jeszcze w czasie nauki – np. wolontariat czy zaangażowanie w kołach naukowych, czy organizacjach studenckich. Prezentacja doświadczenia musi iść w parze z przedstawieniem konkretnych obowiązków, kluczowych z punktu widzenia pracodawcy: np. umiejętności pracy z klientem, rozwiązywania sytuacji trudnych czy działania pod presją czasu.

  1. Brak listu motywacyjnego, choć prosi o niego pracodawca

Brak wymaganego kompletu dokumentów aplikacyjnych, automatycznie skreśla kandydata z listy potencjalnych pracowników. List motywacyjny jest szczególnie cennym dokumentem dla osób o niewielkim doświadczeniu zawodowym. To właśnie tam możesz zaprezentować swoje mocne strony, które trudno pokazać w CV, wyjaśnić dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie, w tym konkretnym dziale, czy dlaczego zdecydowałeś się na tę a nie inną specjalizację zawodową.

  1. Zdjęcie z imprezy

Pamiątkowe zdjęcia z wakacji, ślubów, wesel czy imprez z przyjaciółmi bardziej niż do CV nadają się do pamiątkowego albumu. W życiorysie zamieść dobre jakościowo zdjęcie, z jasnym tłem i dobrze widoczną twarzą lub korpusem. Pamiętaj, że powinno ono współgrać z treścią CV i komponować siez jego grafiką.

  1. Niechlujny dokument

Dokumenty aplikacyjnego to najlepsza wizytówka kandydata. Pojawiające się z nich błędy ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne nie działają na Twoją korzyść. Dlatego przed wysłaniem CV i listu motywacyjnego uważnie sczytaj oba dokumenty.

  1. Zbyt kreatywne CV

Młode osoby często myślą, że kreatywne CV przykuje oko rekrutera. Nic bardziej mylnego. Dla osób przeprowadzających selekcję CV liczy się estetyka w postaci czytelnego układu, schludność i przejrzystość, a także spójność elementów tj. czcionka, interlinia itp. Przygotowując lub aktualizując swój życiorys skorzystaj z profesjonalnych narzędzi np. Kreatora CV Pracuj.pl. Dzięki niemu będziesz mógł wybrać jeden z 10 wzorów dokumentu, a później krok po kroku wypełnić poszczególne sekcje dokumentu.

Świadomość tych błędów na pewno pozwoli Ci przygotować dobre, wyróżniające się na tle kandydatów CV. Pracodawców, do których możesz je wysłać znajdziesz tutaj, na stronach Pracuj.pl

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here