Przygotuj swoje auto na wiosnę

191

Tegoroczna zima, w wielu regionach, była stosunkowo łagodna. Mimo to warto po chłodnych miesiącach odpowiednio przygotować samochód na wiosnę. Nie wystarczy jednak jedynie umyć samochód, by pożegnać zimę na dobre. Podpowiadamy co zrobić, by odpowiednio przygotować pojazd do letniego sezonu, zwiększając tym samym komfort jazdy i swoje bezpieczeństwo.

Skrupulatne umycie samochodu to wstęp do naszych wiosennych prac. Najpierw należy dokładnie zmyć brud z karoserii, a po oczyszczeniu blach, odpowiednio je zakonserwować, by zapobiec korozji. To dobry moment także na to, by nawoskować karoserię i zadbać o ewentualne odsłonięte ubytki w lakierze. Choć zima nas w tym roku oszczędziła, nieraz przejeżdżaliśmy po drogach posypanych przez drogowców piaskiem lub solą. Po zimie mogą być one obecne w zakamarkach podwozia – to miejsce, któremu należy poświęcić szczególną uwagę podczas mycia samochodu po zimie.

Kontrola zawieszenia i układu kierowniczego też jest istotna. Zimą nieraz panują warunki, które maskują dziury w nawierzchni. Zawieszenie jest też narażone na uderzenia np. zbitymi bryłami lodu. Zobaczmy też, jak wyglądają tarcze czy bębny hamulcowe. Zimą częściej korzysta się z hamulców, są one wystawione na działanie soli, a także poddawane wahaniom temperatury.
Płyny i oleje także mogły odczuć zimową pogodę. Jeśli nie stosujemy tych całorocznych, warto udać się do serwisu, by wymienić je na sezonowe, uzupełnić płyn w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz sprawdzić poziom oleju w układzie wspomagania.  Jest to też okazja do montażu nowych filtrów powietrza i kabinowego czy wyczyszczenia wlotów powietrza i podszybia ze śmieci.
Ogumienie na letnie powinno się wymieniać, kiedy średnie temperatury ustabilizują się na poziomie 7 stopni Celsjusza. Zimowe ogumienie szybciej się zużywa w wyższej temperaturze. Wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo i odbija się na finansach, ponieważ opony trzeba będzie po prostu szybciej wymienić na nowe.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here