Masz problem? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnika

1463
Biuro porad rozpoczęło działalność 4 stycznia.

Od poniedziałku mieszkańcy naszego powiatu mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawnika – w Pęgowie i w Żmigrodzie ruszyły punkty pomocy prawnej.

Ogłoszony przez Starostwo Powiatowe konkurs na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej wygrało  – W stolicy naszego powiatu jest sąd, łatwiej tu uzyskać pomoc prawną. Wyszliśmy zatem z założenia, że doradztwa prawnego najbardziej potrzebują mieszkańcy wiosek, zwłaszcza tych, położonych dalej od Trzebnicy. Wybraliśmy Pęgów, bo jest to duża miejscowość, dobrze skomunikowana z innymi, przyjeżdża tu sporo osób, choćby do szkół czy ośrodka zdrowia. Z kolei mieszkańcy okolic Żmigrodu nie będą musieli daleko jeździć, pomoc otrzymają na miejscu – mówi Maciej Borowski, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Pęgowa.

Punkty działają w ramach ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy i edukacji prawnej, zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2015 roku. Nie każdy jednak może z takiej formy pomocy skorzystać. Oferta porad prawnych skierowana jest do osób fizycznych, którym w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z zakresu pomocy społecznej, młodzieży do 26 roku życia, weteranów i kombatantów, osób powyżej 65 roku życia oraz osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. Pomoc otrzymają również osoby zagrożone lub poszkodowane katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Należy pamiętać, że prawnik nie poprowadzi dla nas sprawy sądowej, nie napisze też pisma procesowego.

Poinformuje nas natomiast o przysługujących nam prawach i obowiązkach, wskaże sposób i miejsce rozwiązania problemu, doradzi jak napisać pismo do sądu i urzędu.

Zakres doradztwa jest bardzo szeroki: prawo pracy, prawo cywilne i karne, sprawy rodzinne, administracyjne i podatkowe, ubezpieczenia społeczne a także pomoc w przygotowaniu do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Pęgowie mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Poprzecznej 18. Jest czynny w poniedziałki w godz. 10 – 14, wtorki w godz. 14 – 16 oraz w soboty w godz. 10 – 14.

W Żmigrodzie prawnik będzie przyjmował w budynku Biblioteki Miejskiej przy ul. Wrocławskiej 12: w poniedziałki w godz. 17 – 21, środy w godz. 18 – 20 oraz w godz. 17 – 21 w piątki lub w soboty (jest to jeszcze w trakcie ustalania).

1 KOMENTARZ

  1. ” prawnik nie poprowadzi dla nas sprawy sądowej, nie napisze też pisma procesowego.”
    Tylko zaproponuje Prawnika który cię skasuje. DOBRE,

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here