Uważajcie na fałszywe SMS-y

2209
Nie dajcie się nabrać.

Zaledwie kilka tygodni temu pisaliśmy o phishingu, czyli o fałszywych e-mailach, które, choć do złudzenia przypominają wiadomości z banków, Poczty Polskiej lub z Allegro, nie mają z tymi firmami nic wspólnego. Nasi czytelnicy dostawali e-maile z informacją o zablokowanym koncie lub pozostawionym awizo. Aby naprawić sytuację wystarczyło tylko „kliknąć” w podany link i podać swoje dane – w rzeczywistości jednak nasze dane szły prosto do oszustów internetowych.

Tymczasem cyberprzestępcy znaleźli kolejny sposób, aby nie tylko przechwycić nasze dane, lecz przy okazji wyczyścić nam konto. Jak to działa? Jak podaje serwis Niebezpiecznik.pl posiadacze smartfonów z systemem Android masowo dostają smsy informujące, że właśnie otrzymali przelew na konto:

Właściciel telefonu komórkowego (o ostatnich 4 cyfrach 3461) wysłał ci EUR [1389] poprzez PAY2MOB. Wejdz na http:/www.pay2mob.pl. Kod aktywacji: [kod]

Sms zawiera również instrukcję jak odebrać pieniądze – wystarczy wejść na podaną w wiadomości stronę internetową Pay2Mob.pl i potwierdzić swój numer telefonu kodem PIN, przesłanym w sms-ie.

Żadnych pieniędzy
oczywiście nie będzie.

Ta strona jest niebezpieczna!
Ta strona jest niebezpieczna!

Kod PIN przekieruje nas na zainfekowaną wirusem stronę, ze złośliwą aplikacją, która zbierze nasze dane osobowe i numer karty płatniczej i prześle wprost do cyberprzestępców. Odtąd wszelkie płatności dokonane przez oszustów obciążą nasze konto. Jak piszą internauci – aplikacji nie da się odinstalować, jedynym ratunkiem jest wgranie nowego systemu.

Jakby tego było mało, na naszym smartfonie zostanie zainstalowane specjalne oprogramowanie, które natychmiast poinformuje oszustów o każdym naszym logowaniu do internetowego konta i przechwytuje wysyłane do nas SMS-y. Oprogramowanie wyświetla fałszywe okno logowania do banku, więc podając nasz login i hasło do konta robimy przestępcom miły prezent – już po kilku minutach możemy pożegnać się z oszczędnościami.

Jak zatem nie dać się oszukać? Przede wszystkim nie łudźmy się, że ktokolwiek wysłał nam w prezencie pieniądze, cudów nie ma. Jeżeli zatem otrzymamy wiadomość o tajemniczym przelewie usuńmy ją, nie wchodźmy na stronę Pay2Mob.pl i nie przekazujmy żadnych danych.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here