Szlachetna paczka

244

Przez tydzień uczniowie oraz nauczyciele organizowali kiermasze, podczas których można było zakupić własnoręcznie przygotowywane ciasta, zdrowe kanapki czy sałatki owocowe. Część klas przekazała darowizny w postaci gotówki. Zebrano ponad 1300 zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla wybranej rodziny, takich jak pościele, ubrania, żywność, wózek, zabawki oraz drobnych podarunków, czegoś, o czym każdy z członków rodziny marzył, ale nie miał możliwości otrzymać.

Cała akcja nie udałaby się, gdyby nie ogromne zaangażowanie uczniów klasy 2B liceum, a w szczególności Dominiki Sowy oraz ich wychowawczyni, Małgorzaty Nehrebeckiej.

Powodzenie tej akcji doskonale pokazuje, jak młodzież, wsparta przez swoich nauczycieli, jest w stanie wiele zdziałać dla dobra drugiego człowieka. Nieprawdą jest, że młodzi ludzie nie angażują się w pomoc potrzebującym, wręcz przeciwnie – dają z siebie więcej, niż ktokolwiek by oczekiwał. Mało kto spodziewał się takich efektów.

Niemal każdy uczeń w jakiś sposób zaangażował się w tę akcję – albo przez przygotowanie produktów do kiermaszów, albo przez ich zakup.

Jednak gdyby nie pomysł, nie zostałoby osiągnięte tak wiele. To Dominika wyszła z inicjatywą, by w szkole zorganizować tego typu przedsięwzięcie. Jak mówi – Pomaganie innym sprawia, że życie jest lepsze, pełniejsze. To, jakie emocje dostajemy w zamian od ludzi, którym niesiemy pomoc, jest bezcenne. Zwykły uśmiech, dobre słowo – to jak siła napędowa, zastrzyk energii do dalszego działania. Tego typu akcje pomagają docenić to, co mamy, a czego nie zauważamy na co dzień. Pomaganie jest moim podziękowaniem za to, że mogę wstać rano i żyć oraz ukłonem w stronę ludzi, którzy mimo różnych przeciwności losu cieszą się życiem tak, jakby to oni byli jego panami. Dlaczego Szlachta Paczka? Czasem nie wszystko jest zależne od nas, a święta to wyjątkowy, magiczny okres. Każdy chciałby spędzić go w pięknej atmosferze, a czasem o to trudno, kiedy w domu brakuje podstawowych produktów, dlatego nie zastawiam się nad tym, tylko działam. Dobro zawsze do nas wraca.

Optymizmem napawa fakt, że młodzi ludzie tak chętnie dzielą się tym, co mają, a czego innym brakuje. Warto pomyśleć o potrzebujących, szczególnie w tym wyjątkowym okresie Świąt Bożego Narodzenia.

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here