Choinka ekologiczna

891

Jeszcze niedawno za ekologiczne uważane były wyłącznie sztuczne choinki, głównie ze względu na to, że zakupując plastikowe drzewko oszczędzano żywe. Nikt jednak nie myślał o koszcie produkcji: do wytworzenia syntetycznej choinki zużywane są nieodnawialne zasoby naturalne (gaz i ropa naftowa). W trakcie ich pozyskiwania, przetwórstwa oraz procesu produkcji drzewka zużywamy wiele energii i przyczyniamy się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla. Nie możemy też zapominać, że sztuczne drzewko kiedyś trafi na wysypisko. Degradacja tworzyw sztucznych na wysypisku trwa bardzo długo, nawet do 1000 lat, a ich spalanie prowadzi do emisji do atmosfery trujących związków.

Mniej szkodliwe są choinki wyprodukowane z polietylenu, niestety znacznie więcej drzewek wytwarza się z PCV. Utylizacja tego tworzywa jest praktycznie niemożliwa, można tego dokonać tylko dla niektórych grup wyrobów w specjalnych przemysłowych instalacjach. Dodatkowo rozkładający się na wysypisku produkt zatruwa glebę, wody gruntowe i powietrze emitując gaz wysypiskowy i związki chloru. Tak więc sztuczna choinka zostawia znacznie większy ślad ekologiczny i wcale ekologiczna nie jest.

Naturalne drzewko wprowadza bardziej świąteczny
nastrój w mieszkaniu.

Nie musimy martwić się, że kupując je dewastujemy lasy, bo do sprzedaży przeznacza się rośliny, które zostały i tak wyznaczone do wycięcia w programie pielęgnacji lasu.

Ponadto od kilku lat można zakupić choinkę z hodowli. W czasie 10 lat wzrostu takie drzewo absorbuje około 25 kg dwutlenku węgla przyczyniając się tym do poprawy stanu atmosfery ziemskiej.

Jeszcze lepszym, bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zakup choinki w doniczce.

Jeżeli będziemy o nią odpowiednio dbali, to wiosną można ją będzie wysadzić w ogrodzie. I albo na długo stanie się jego ozdobą, albo ponownie przesadzona do doniczki posłuży nam w kolejnym roku.

Kupienie żywej choinki nie musi być działaniem na szkodę lasu – mówi nadleśniczy Kazimierz Pakulski z Nadleśnictwa Oborniki Śląskie. – Drzewka na święta są specjalnie produkowane. Plantacje choinek zakłada się pod liniami wysokiego napięcia, gdzie drzewo nie może rosnąć przez wiele lat. Na hodowle przeznacza się też część gruntów rolnych. Taka choinka rośnie przez około 8 lat i osiąga około 3 metry wysokości.

Za wyborem żywej choinki przemawia też jej naturalny, nieszkodliwy dla środowiska rozkład. Drzewko prawdziwe rozkłada się w czasie kilku lat bez żadnych negatywnych skutków. Planując więc zakup choinki zastanówmy się, jaka decyzja będzie proekologiczna.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here