Burmistrz sprzedaje „Zamek”. Czy znajdą się chętni?

17

Burmistrz gminy Trzebnica podał do publicznej wiadomości informację o planowanym przetargu. Pod młotek pójdzie zabytkowy budynek w Lesie Bukowym, czyli znany wszystkim trzebniczanom „Zamek” wraz z gruntem i zabudowaniami.

Proponowana cena netto za willę, działkę o powierzchni prawie dwóch hektarów, wozownię i garaże wynosi 2 miliony 410 tysięcy zł.

Przypomnijmy, „Zamek” pochodzi z początków XX w., został wybudowany w stylu neogotyckim. Przez lata należał do kompleksu uzdrowiska, obecnie jest zamieszkały przez prywatne osoby. Jest własnością gminy Trzebnica. Od lat nieremontowany, stopniowo popada w ruinę. Czy znajdzie się nabywca, który przywróci mu dawny blask? A może gmina powinna zainwestować w „Zamek”, znaleźć pomysł na jego nową funkcję i uczynić go atrakcją turystyczną Trzebnicy?

Zdania mieszkańców stolicy naszego powiatu są podzielone. Jedni cieszą się z pomysłu burmistrza, uważając, że gmina pieniądze ze sprzedaży będzie mogła przeznaczyć na spłatę długów, ratowanie szpitala, albo nowe inwestycje służące mieszkańcom miasta. Inni zastanawiają się, co będzie z obecnymi lokatorami „Zamku”. Jeszcze inni twierdzą, że budynek i tereny wokół niego, jako „perełka Trzebnicy”, powinny pozostać w rękach trzebniczan, że to miejsce kultowe i warto w nie zainwestować, aby potem czerpać zyski z kolejnej atrakcji turystycznej.

Miejmy nadzieję, że „Zamek” nie podzieli losu wielu innych polskich zabytków, które gminy sprzedają za bezcen, a o które nowi właściciele nie dbają i w rezultacie perełki polskiej architektury, zapomniane i rozkradane, popadają w ruinę.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here