Nie pal śmieci! Nie truj siebie i swoich najbliższych

1191
Palenie śmieci w piecach domowych jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczne jest palenie odpadów w domu, gdzie piece nie są do tego dostosowane i odpowiednio wyposażone, np. w specjalne filtry do spalania sztucznych substancji.

Najczęściej palone są: plastiki, gumy, obuwie, opony, lakierowane i malowane meble, kartony po napojach i mleku, a także ubrania.

Najgorsze skutki przynosi spalanie tworzyw sztucznych, impregnowanego i lakierowanego drewna, torebek foliowych, gumy, starych szmat i butów oraz zużytych pampersów.

Palenie właśnie tych przedmiotów powoduje, wydzielanie się trujących substancji, takich jak: dioksyny i furany, tlenki siarki, węgla, azotu oraz metale ciężkie. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków.

Szkodliwe substancje, które uwalniają się podczas spalania śmieci w największym stężeniu osadzają się w okolicach miejsca spalania.
Szkodliwe substancje, które uwalniają się podczas spalania śmieci w największym stężeniu osadzają się w okolicach miejsca spalania.

Musimy wiedzieć, że związki powstające podczas spalania plastiku w piecach centralnego ogrzewania opadają na pola uprawne i wody śródlądowe, a następnie przedostają się do sieci wodnej.

Opadając na glebę naszych przydomowych ogródków, wnikają w owoce i warzywa, które uprawiamy, a następnie są przez nas konsumowane wraz ze wszystkimi „toksycznymi dodatkami”.

 

Z kolei powstające siarczany i kwas siarkowy prowadzą do opadów kwaśnych deszczy. Stopniowo kumulując się w glebie, powodują jej zakwaszenie i zasolenie oraz zanieczyszczenie roślin metalami ciężkimi. W konsekwencji tracimy zdrowie, a czasem życie, ponieważ trujące substancje powodują choroby górnych dróg oddechowych, nosa, zatok, gardła i krtani, a także choroby trzustki, wątroby i nerek. Długotrwałe narażenie organizmu na wysokie dawki dioksyn może objawić się dopiero po wielu latach, najczęściej w postaci chorób nowotworowych.

Musimy  dorosnąć jako społeczeństwo i zdać sobie sprawę z tego, że palenie śmieci w piecach domowych jest oznaką głupoty i zacofania. Przynosi same szkody i jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ to młode organizmy są szczególnie wrażliwe na działanie toksyn.

Trzymając się hasła –
Kochasz dzieci, nie pal śmieci”
apelujemy o rozsądek!!!

drogi czytelniku nie wrzucaj śmieci
do pieca lub ogniska.

Dla większej motywacji przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych!  Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.): „kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”.

 Za palenie odpadów grozi grzywna do 5 tys. zł, areszt do 30 dni!

3 KOMENTARZY

  1. W Piotrkowiczkach niektórzy mieszkańcy nie przepuszczą żadnej butelce PCV,
    Smród czasami jest nie do zniesienia. Może powinna się tu zjawić trzebnicka Straż Miejska?

  2. A może byście napisali jak palić efektywniej czyli taniej rozpalając od góry? Wszystko jest na http://czysteogrzewanie.pl. Drugi sezon tak palę, poza tym że nie kopcę, w domu mam cieplej, to oszczędziłem dwie tony węgla, dla mnie kwota znacząca. Każdy palacz powinien znać tę metodę palenia, o wiele mniej smrodu by było w powietrzu!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here