Jak zaoszczędzić na emeryturę?

152

jak oszczędzać na emeryturę

2. Gdzie mogę założyć konto?

Konto możesz założyć w różnych instytucjach, a wybór zależy od tego, jakie ryzyko jesteś
w stanie zaakceptować. Najostrożniejszą formą inwestowania jest IKE lub IKZE w banku lub SKOK-u. Małe ryzyko oznacza jednak także mały zysk. Duże ryzyko, a jednocześnie największy potencjalny zysk, to IKE lub IKZE w biurze maklerskim. Opcją pośrednią będzie założenie konta np. w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych.

3. Jakich podatków uniknę?

Przede wszystkim unikniesz podatku Belki, czyli 19-procentowego podatku pobieranego od odsetek z lokat, zysków z giełdy i funduszy.

Wybierając IKZE, masz dodatkowo możliwość odpisania równowartości kwoty wpłaconej
w danym roku od dochodu wpisywanego w zeznaniu podatkowym. Jednak w momencie wypłacania pieniędzy każda wypłata będzie podlegać 10-procentowemu podatkowi.

IKZE zapewni Ci zatem bieżącą ulgę podatkową, a IKE zagwarantuje, że nie będziesz mieć żadnych zobowiązań podatkowych w chwili wypłaty.

4. Jak mam wpłacać pieniądze?

Większa kwota raz do roku, regularne mniejsze wpłaty, rezygnacja na pewien czas
z wpłacania pieniędzy – to, jak będziesz oszczędzać, zależy od Ciebie. Jedynym ograniczeniem narzucanym przez państwo jest ustalany co roku górny limit wpłat na konto. W 2015 r. na IKE można wpłacić maksymalnie 11 877 zł, a na IKZE 4 750,80 zł.

Z psychologicznego punktu widzenia najlepiej sprawdza się jednak systematyczne wpłacanie niewielkiej kwoty. Nie odczujesz tak mocno ubytku w domowym budżecie, a mimo to po kilkunastu miesiącach zobaczysz wyraźne efekty.

5. A jeżeli zmienię zdanie?


Jeśli będziesz rozwijać wiedzę o sposobach inwestowania, może się okazać, że zapragniesz zmienić formę oszczędzania. Na przykład zamiast trzymać pieniądze w banku, zdecydujesz się na fundusze inwestycyjne. Taki transfer jest możliwy i, o ile dokonasz go po upływie 12 miesięcy od momentu założenia konta, instytucje finansowe nie ukarzą Cię za to finansowo.

Nie warto zatem czekać, aż odkryjesz wszystkie tajniki inwestowania. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym większe są Twoje szanse na odpowiednią emeryturę.

1 KOMENTARZ

  1. I tak PO wywłaszczyło naród z ich zgromadzonych w OFE pieniędzy na emerytury. Pamiętajmy że uczciwy Polak robi na przywileje górników, kolejarzy, i innych.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here