Jak zaoszczędzić na emeryturę?

152
zdjęcie pochodzi z serwisu pexels.com

Obecnie stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do ostatniej pensji, wynosi 50%.
W przyszłości może ona spaść nawet do 25%. Jest to szczególnie niepokojące dla kobiet, które statystycznie zarabiają mniej niż mężczyźni. Samodzielne oszczędzanie na emeryturę staje się w tej sytuacji koniecznością. Wiele osób nie rozumie jednak mechanizmów produktów finansowych i boi się zainwestować.

Dla tych, którzy nie mają żadnego doświadczenia w inwestowaniu pieniędzy, pomocnym rozwiązaniem może być Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – narzędzia stworzone przez państwo w ramach 3 filaru. Są one całkiem niezależne od ZUS-u, OFE czy skarbu państwa.

Odpowiadamy na najważniejsze pytania na temat IKE oraz IKZE.


1. Kiedy mogę założyć konto?

Jeżeli tylko masz powyżej 16 lat, możesz założyć konto. Masz też możliwość posiadania IKE oraz IKZE jednocześnie. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość wpłat osób małoletnich nie może przekroczyć dochodów uzyskanych przez nie w danym roku.

Więcej na następnej stronie…

1 KOMENTARZ

  1. I tak PO wywłaszczyło naród z ich zgromadzonych w OFE pieniędzy na emerytury. Pamiętajmy że uczciwy Polak robi na przywileje górników, kolejarzy, i innych.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here