Prusice tworzą nowy ośrodek dla seniorów

79

Według informacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dzienne domy opieki mają być połączeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Seniora i gabinetu rehabilitacyjnego. Takie miejsce z pewnością przyda się Miastu i Gminie Prusice, niemniej jednak inicjatywa jest dużo szersza. Nasz kraj obecnie boryka się z problemem niżu demograficznego, co samoistnie prowadzi do zwiększania się liczby osób starszych, które często nie mogą odnaleźć swojego miejsca po przejściu na emeryturę. Odpowiedzią na ich problemy mają być właśnie domy opieki, Senior – WIGOR.

Placówka ukierunkowana jest na bezrobotne osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia. W domu opieki będą mogli oni spędzać minimum 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Ośrodek wyposażony będzie m. in. w kuchnię, salę do ćwiczeń, miejsce do rekreacji, czy salę rehabilitacyjną. Dodatkowo placówka zatrudniać będzie wyspecjalizowaną kadrę złożoną z przeszkolonych rehabilitantów, pielęgniarek i opiekunek, które będą prowadzić zajęcia z seniorami, dbać o ich samopoczucie i umilać czas. Ośrodek będzie mógł pomieścić do piętnastu pensjonariuszy.

Gmina Prusice na zrealizowanie projektu otrzymała z Ministerstwa dotację w wysokości 250 tysięcy złotych. Dodatkowo dołoży do projektu ze swojego budżetu ok. 65 tysięcy złotych.

– Rodziny starszych ludzi często zapominają o potrzebach swoich rodziców czy dziadków. Nasz dom opieki jest pomocą właśnie dla takich osób, które nadal chcą być aktywne i pełne życia, stąd nazwa Senior – WIGOR. W naszej miejscowości nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie seniorzy mogą spędzać czas, więc ich reakcja na wiadomość o powstaniu Senior – WIGOR była bardzo entuzjastyczna – mówi Joanna Wirażka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prusicach.

Remont budynku, który przeznaczony jest na ulokowanie domu opieki znajduje się przy ulicy Żmigrodzkiej w Prusicach, a jego remont trwa od połowy września bieżącego roku. Planowane otwarcie Senior – WIGOR wyznaczone jest na koniec roku 2015.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here