PORADY WETERYNARZA – 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę kupując psa z hodowli

10989

Przychodzi pies do urzędu...

Trzeba zobaczyć rodziców szczeniaka – najczęściej będzie to matka, proszę zwrócić uwagę na kondycję suki czy nie jest za chuda, jak wygląda sierść, jaki jest jej stosunek do ludzi , w szczególności jaki ma kontakt z hodowcą. Jeśli się boi lub jest agresywna to istnieje duże prawdopodobieństwo , że takie same będą szczeniaki.

Należy sprawdzić jak socjalizowany jest szczeniak – proces socjalizacji w pierwszych 3-4 miesiącach życia szczeniaka ma bardzo duży wpływ na jego osobowość i charakter. Na socjalizację ma wpływ kontakt z ludźmi, zwierzętami, dźwięki i zabiegi np. pielęgnacyjne. Jeśli hodowca zaniedbał socjalizację i trzymał szczeniaki w kojcach , a człowieka widziały tylko raz dziennie przy podawaniu jedzenia, to nie oczekujmy od szczeniaka, że będzie się garnąć do ludzi, raczej będzie wystraszony i nie przyzwyczajony do dotyku człowieka. Wtedy to na nowym właścicielu spocznie obowiązek socjalizowania psa, choć czasem jest to walka z wiatrakami i pewnych zachowań psa nie wyeliminujemy.

Należy zwrócić uwagę na książeczkę zdrowia – czy jest (!) i co jest w nią wpisane. Jeżeli odbieramy szczeniaka w 8 tygodniu jego życia, to powinien już być minimum 2 razy odrobaczany i raz zaszczepiony. Przy każdym wpisie dotyczącym profilaktyki powinna być pieczątka lekarza weterynarii

Decyzja o kupnie psa nie może być pochopna. Jadąc po szczeniaka opanujmy emocje. Popatrzmy na pieski i na ich otoczenie, zastanówmy się czy odpowiadają nam warunki wybranej przez nas hodowli. Jeśli wszystkie wymienione przeze mnie punkty będą spełnione, to zostanie już Państwu cieszyć się z pupila… czego oczywiście Państwu życzę.

Gabinet Weterynarii

Lek. wet. Ewa Okręglicka

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here