Kasztanowiec żółty

244

W Polsce kasztanowiec żółty rośnie w ogrodach botanicznych w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Poznaniu, a także w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju oraz w Parku Witosa w Bydgoszczy.

W swoim naturalnym środowisku kasztanowiec żółty osiąga wysokość do 27 m. Ma ciemnobrązowy pień, u starszych drzew spękany. Kwiaty, lekko zabarwione na kolor żółty, są drobne i zebrane w grona o długości około 15 cm. Zakwitają od późnej wiosny do wczesnego lata. Liście są węższe i bardziej błyszczące od liści kasztanowca zwyczajnego, jesienią przebarwiają się na żółto. Owoce są gładkie i pozbawione kolców, mają kształt przypominający owoc gruszy, pokryty wypustkami. W jednej torebce są 2-4 nasiona.
W Wiszni Małej, w parku za szkołą rośnie sobie to rzadkie drzewo. Uczniowie uporządkowali teren wokół niego i przygotowali udokumentowany fotograficznie wniosek o uznanie kasztanowca żółtego za pomnik przyrody, a pozyskaną sadzonkę przekazali wójtowi Jakubowi Bronowickiemu. Została ona posadzona na terenie Gminy Wisznia Mała.
 Uchwała w sprawie uznania kasztanowca żółtego za pomnik przyrody została podjęta na ostatniej sesji Rady Gminy.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here