Do Trzebnicy zjechali się absolwenci z całego świata

392

W ciągu 70 lat istnienia placówki szkołę ukończyło 5712 uczniów. Wśród nich m.in. poseł Marek Łapiński (PO), generał Roman Misztal, który dowodził kontyngentem na Wzgórzach Golan, ceniona neurochirurg Jowita Woźniak i aktor Ryszard Jabłoński, który zagrał w blisko stu filmach (Wielki Szu, Daleko od szosy, Zapis zbrodni, Zabij mnie glino, Dom).

– Na uroczystość zaprosiliśmy ponad trzystu absolwentów z całego świata, wśród nich wielu profesorów. W auli do wglądu są archiwalne kroniki, zdjęcia i dyplomy. Mogę zdradzić, że całe moje zawodowe życie jest związane z tą szkołą – mówi Danuta Szuber, dyrektorka Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy.

Święto, w którym uczestniczyło blisko 500 osób, rozpoczęła uroczysta msza w bazylice. Potem goście, grono pedagogiczne oraz młodzież udali się pod pomnik II Armii Wojska Polskiego, patrona liceum. Barwny korowód, pilotowany przez policję oraz straż miejską, prowadziły mażoretki.

Część oficjalna rozpoczęła się w sali widowiskowo – sportowej pomysłowo udekorowanej na tę okoliczność. Przybyłym na spotkanie gościom w przywoływaniu i odświeżaniu  wspomnień pomagały specjalnie na tę uroczystość powiększone zdjęcia ze szkolnego archiwum rozwieszone wzdłuż i wszerz sali. Absolwentki i absolwenci otrzymali m. in. starannie wydaną publikację zawierającą bogatą historię liceum. Teksty wspomnieniowe oraz fotografie wzruszały niegdysiejsze licealistki i licealistów, wywoływały salwy śmiechu i radości spowodowane  rozpoznaniem siebie bądź koleżanek lub kolegów ze szkolnej ławy.

Miło było również przywitać nauczycieli i nauczycielki, uczących w placówce przed laty oraz byłych dyrektorów: Władysława Ziębę i Zenona Lechowskiego.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych osób ze szkolnej społeczności.

Szkolne talenty

Występy artystyczne rozpoczęły baletnice z STK Sofija Katarzyny Długosz, które przygotowały układy do jakże wymownych utworów Jacka Kaczmarskiego pt: „Nasza klasa” czy „Mury”. Swoje umiejętności zaprezentowały też tancerki Moniki Nawrot, i mażoretki. Liceum Ogólnokształcące w Trzebnicy reprezentowali: Aleks Świdziński, uzdolnieni wokalnie i muzycznie: Marta Lenart, Korneliusz Dyszczyński, Paula Sidorczuk, Karolina Brzoza, Wojciech  Michałowski, Marcel Frąckowiak, szkolna grupa teatralna Pigment, Łukasz Salecki, Justyna Mandryga,  Klaudia Trelińska oraz kwartet Piotra (absolwenci 2012 w składzie- Mateusz Hercuń, Mateusz Dudek i Marcin Jeżewski wraz z ks. Piotrem Wojciechowskim).

Kulminacyjnym punktem części artystycznej był koncert dwóch gwiazd trzebnickiego LO, czyli Eweliny Lisowskiej (rocznik 2010) i Tomka Kowalskiego (rocznik 1999). Na scenie zagrał także zespół No Pesos (skład formacji: Piotr Zdybek – rocznik 1992, Mateusz Franczak – rocznik 2007, Piotr Zaleski – rocznik 1991, Piotr Gorczyca – rocznik 1996, Dariusz Gawor)

Poszczególne roczniki miały też zebrania w klasach. Wspominano nauczycieli i śmieszne sytuacje podczas lekcji. Szkoła była do ich dyspozycji, po korytarzach spacerowali więc samotnie bądź grupkami, niektórzy z dziećmi lub wnuczętami, pokazując klasy i wracając myślami do minionych chwil. Kawiarenki z przepyszną ofertą domowych wypieków produkcji naszych uczniów i uczennic oraz ich rodziców cieszyły się cały czas niesłabnącym powodzeniem. Ciepły posiłek serwowany na świeżym powietrzu wzmocnił gości dodatkowo.

– W latach 60-70 wprowadzano do szkół picie mleka na przerwach. Punkt zorganizowano pod salą gimnastyczną. Mleko było gorące i nie zawsze starczało czasu, aby go wypić. Przy mleku kwitło życie towarzyskie. Pojawiły się pierwsze sympatie, pierwsze miłości. Wszyscy nosili koszule w kwiaty, bo były to czasy hipisowskie – opowiada Danuta Wołoszko, jedna z absolwentek.

Szkołę mile wspomina poseł Marek Łapiński, który tłumaczy, że niewielu uczniów paliło papierosy, choć podobno za kortem tenisowym istniała palarnia. Według posła szkoła była niezależna, co spowodowało rozwój uczniów i budowanie postaw. Wykształciła wielu lekarzy, architektów, polityków i… gwiazd rocka. Liceum mile wspominają również wokaliści Ewelina Lisowska i Tomek Kowalski.

– Pamiętam przedmioty, z którymi miałam  problem. Niewątpliwie była to matematyka, fizyka i chemia. Bardzo lubiłam język polski i angielski. Moim ulubionym przedmiotem był wf. Maturę zrobiłam w 2010 roku. W szkole uczestniczyłam we wszystkich możliwych imprezach muzycznych. Organizowano wtedy Zaduszki Jazzowe i Walentynki Rockowe – wspomina Ewelina Lisowska.

Nieco inne zdanie na temat szkoły ma muzyk Tomek Kowalski. Dla niego nauka w liceum nie była „miłym przeżyciem”. Artysta tłumaczy, że irytujące było uczenie się tematów, które nijak miały się do rzeczywistości.

– Było kilku nauczycieli, których fatalnie zapamiętałem, ale nie zdradzę ich nazwisk. Oczywiście dziś szkołę zupełnie inaczej wspominam, choć było sporo tematów, które mnie interesowały. Zapamiętałem dobrze lekcje muzyki, które prowadził Marek Czarnik. Wtedy śpiewałem z tatą w kapeli ludowej i słuchałem metalu – opowiada wokalista.

70-lecie szkoły poprzedziły spotkania absolwentów z uczniami. O czasach powojennych opowiadał m.in. Leszek Gajosiński, który tłumaczył jak wyglądała nauka bez piór, zeszytów i długopisów po 1945 roku. O początkach swojej drogi naukowej opowiadał również Jerzy Kos, historyk sztuki i archeolog.

Obchody to doskonała okazja do spotkań ale i do wspólnej zabawy. Organizatorzy  zaplanowali wieczorny bal, jednak z powodu małej ilości chętnych, ten punkt programu został odwołany.

Serdecznie podziękowania składamy firmom i osobom, które wsparły organizację obchodów.
Oto lista darczyńców:
1. KANCLARIA RADCÓW PRAWNYCH Andrzej Góral i Partnerzy Wrocław
2. PPHU SANMAR Mariusz Skóra Szczytkowice
3. ZAKŁAD STOLARSKI Marek i Piotr Paszkot Nowy Dwór
4. TRIADA DOM Wachowiak Śliwiak sp.j. Wrocław
5. TARCZYŃSKI – Zakład Przetwórstwa Mięsnego Ujeździec Mały
6. BANK SPÓŁDZIELCZY Trzebnica – Prezes Jerzy Woźniczko
7. PPH AMESKO Leokadia Skóra, Monika Skóra – Szydłowska Szczytkowice
8. ZEMD – Technika Dźwigowa Janicki Trzebnica
9. JULMAG Helena i Zdzisław Dąbrowscy Oborniki Śląskie
10. Kubiak TRANSPORT Trzebnica – Sławomir Kubiak
11. TARWA BHP I P/POŻ –Robert Tarnowski Oborniki Śląskie
12. SHOW DESIGN Marek Czarnik Trzebnica
13. ZAKŁAD ELEKTROTECHNIKI DŹWIGOWEJ Czesław Czternastek Trzebnica
14. DRUKARNIA JANTER Jan Fijał Trzebnica

Dziękujemy Państwu serdecznie za przybycie na obchody 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy, celebrowanie tej ważnej dla każdej szkoły chwili wspomnień i życzymy – zgodnie z mottem uroczystości- kolejnych wielu dobrych i radosnych dni.
Do zobaczenia na następnym jubileuszu, na który już teraz gorąco zapraszamy!

 

Do kierowania utworzonymi w październiku 1945 roku placówkami: Państwowym Gimnazjum i Liceum oraz Prywatnym Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych powołany został Romuald Hirnle, który sprawował funkcję do lutego 1949r. Przez kolejne 6 miesięcy funkcję dyrektora pełnił Franciszek Wierski. Następnie stanowisko dyrektora na dwa lata objął Augustyn Lernet. Od 1951 roku przez 18 lat szkołą zarządzał Józef Pieluszczak. Jego zastępcami byli kolejno: Augustyn Lernet, Stefan Gorczyca, Janusz Przetakiewicz i Władysław Zięba.
I właśnie Władysławowi Ziębie przypada w udziale najdłuższy okres w prowadzeniu szkoły, bo aż 33 lata, od 1969 do 2002 roku. W tym czasie zastępcami dyrektora byli: Helena Lachowicz (1970-1971), Zenon Lechowski (1971-1986), Jadwiga Janiszewska (1986-2002) i Danuta Szuber (1990-2002). Władysław Zięba został powitany długimi brawami i specjalnym podziękowaniem od obecnej dyrektorki oraz grona pedagogicznego.
Od 2002 roku dyrektorką szkoły jest Danuta Szuber, na stanowisku wicedyrektorek pracują Anna Grzegorczyk i Elżbieta Wróblewska. Za kadencji tej dyrekcji Liceum Ogólnokształcące w Trzebnicy po raz kolejny znalazło się wśród najlepszych w „Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2015” Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” i w gronie 5% najlepszych liceów w Polsce, zdobywając tytuł „Srebrnej Szkoły 2015”. Srebrna Odznaka to wyróżnienie, które potwierdza bardzo wysoki poziom jakości pracy szkoły w zakresie przygotowywania uczniów i uczennic do egzaminów maturalnych na poziomach rozszerzonym i podstawowym oraz do olimpiad przedmiotowych.
Dyrekcja szkoły intensywnie współpracuje z Prezeską Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół LO w Trzebnicy – Małgorzatą Kolińską. Stowarzyszenie powstało w 2004 roku i od tamtej pory aktywnie włącza się w pozyskiwanie sponsorów, wspieranie uzdolnień uczennic i uczniów poprzez fundowanie stypendiów dla utalentowanej młodzieży, a także organizację wielu szkolnych imprez, w tym właśnie zjazdu z okazji 70-lecia szkoły.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here