Likwidacja trzebnickiej Gaudi?

825
Fot: Facebook.com/mksgaudiatrzebnica

Gaudia Trzebnica to klub z tradycjami. Funkcjonuje od 1977 roku (38 lat). Ma wiele sukcesów. Kibice zapewne pamiętają emocjonujące mecze i wypełnione po brzegi trybuny, gdy seniorska drużyna grała w II lidze.

Teraz w smutnych okolicznościach przestaje funkcjonować. Jeden z rodziców dzieci uczęszczających na treningi poinformował redakcję (list publikujemy w gazecie), że informacja spadła na nich jak grom z jasnego nieba.

Jak udało nam się dowiedzieć, prezes Andrzej Borodycz już na początku sierpnia złożył rezygnację. Jak mówił, przy tak małym wsparciu gminy klub nie jest w stanie funkcjonować.

Dokończenie w wydaniu papierowym
lub e-gazecie.

15 KOMENTARZY

 1. Czy Gaudia to klub gminny? Jak się nie potrafi prowadzić klubów (Gaudia i Polonia) to się za to nie bierze, bo można zrobić więcej krzywdy niż dobrego. Takie kluby chciały by ciągnąć tylko pieniądze z gminy a jakości tam niestety brak.

  • Tak, to klub gminny, to stowarzyszenie, nie prywatna działalność, działacze to społecznicy. Obowiązkiem samorządu, wynikającym w ustawy, jest finansowanie takich klubów. Kluby „nie ciągną” pieniędzy z gminy, tylko potrzebują je na prowadzenie działalności, tj. wynajem sali (tak, za wynajem sali w Trzebnicy gminne kluby muszą płacić) czy wyjazdy na mecze, tudzież opłaty za sędziów itd. Niestety kasy w gminie brak na sport dla dzieci i młodzieży, ale na kwiatki czy promocje Burmistrza są…

  • Wspierać można różnie ,Gmina możne pomagać klubom nie tylko finansowo ale w inny sposób np. zachęcać i pozyskiwać sponsorów do klubu (ulgi podatkowe, ulgi przy budowaniu inwestycji w naszym mieście itp.) , wyjazdy na mecze mogą obsługiwać gminne gimbusy , gmina i powiat mogą udostępniać hale sportowe za darmo , w gminie pracują osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie środków unijnych które również mogą robić to dla klubu.Możliwości Trzebnicy -Gminy Wspierającej Sport jest bardzo duża

 2. do Grajciar

  W takim razie na jakiej zasadzie mają według Ciebie takie kluby funkcjonować?? ma ich w ogóle nie być tak?To są Stowarzyszenia czyli Gmina ma obowiązek podkreślam obowiązek przekazywania pieniędzy na Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) a takimi są Gaudia i Polonia. Jakości w takich klubach oczywiście może nie być bo właśnie środki jakimi dysponują kluby są za małe i to jest główny problem.

 3. Gdyby w Polonii nie było żadnej jakości to klub nie miałby aż tylu grup młodzieżowych bo wszyscy by rezygnowali .Wiesz ile Polonia ma grup ?wiesz jakimi środkami dysponuje Gaudia i Polonia i czy są wystarczające?pewnie nie!
  Zadam Ci jeszcze jedno pytanie. Jesteś np.Prezesem Gaudii i masz w klubie 3 grupy i środki którymi dysponujesz są wystarczające ,ale nagle zgłasza się do klubu coraz więcej osób trzeba utworzyć kolejne 3 lub 4 grupy.Co wtedy robisz? Odsyłasz rodziców a te dzieci i młodzież przed komputer lub na papierosa do parku?Idziesz do burmistrza po zwiększenie środków? czy sam tworzysz 3 ,4 grupy bo nie potrafisz odmówić tym dzieciom zamiłowania do sportu i tym samym zadłużasz klub i stajesz się w oczach takich osób jak Ty osobą która nie potrafi zarządzać takim klubem??Proszę o odpowiedz.Dodam jeszcze że patrząc na liczbę Gminnych imprez (nie koniecznie wszystkich o dużym lokalnym zainteresowaniu i zapotrzebowaniu) to takie środki mogłyby być spokojnie większe na Nasze Gminne dzieci i młodzież.

 4. Jestem jednym z rodzicow, ktorych dziecko uczescza na treningi do Polonii. Podziele sie swoim zdaniem na ten temat. Oczywiscie Gmina moglaby bardziej wspierac stowarzyszenie ale prosze mi powiedziec od czego sa osoby, ktore zatrudnione sa na roznych dziwnych stanowiskach w tym klubie?? Oczywiscie wszedzie miasta wspieraja kluby ale prosze mi powiedziec dlaczego nic sie nie robi nic w celu pozyskiwania sponsorow, ktorych w Gminie nie brakuje. Mamy wiele doskonale prosperujacyh firm. Ale do tego trzeba ludzi, ktorzy maja pojecie o tym co robia. Oczywiscie mozna wyciagac rece i plakac ze miasto daje za mało… prosze zobaczyc na prowadzenie naborow, treningów przez młodych chlopakow, ktorzy ledwo sami maja pojecie o sztuce trenerskiej a zabieraja sie za szkolenie dzieci. W Trzebnicy nie ma zadnej alternatywy w postaci innego klubu pilkarskiego i prsze mi nie mowic ze Polonia dziala preznie!!! Majac taka baze treningowa az nie chce sie wierzyc ze „zarzadowi” nie chce sie nic zrobic w celu pozyskania nowych srodkow, tylko ciagle narzekania ze jest wszystkiego za malo. Zadna tajemnica nie jest ze Gmina co roku przeznacza 150tys zł na funkcjonowanie klubu pewnie powiecie ze to kropla w morzu ale Gmina wspiera a nie utrzymuje. Stowarzysznie jako organ rowniez komercyjny moze pozyskiwac fundusze z roznych zrodel. Wiec do roboty i nie płakac ze jest zle. Jesli sobie nie radzimy to zwijamy zabawki i do domu.

  • Jeśli się nie podoba to zawsze może Pan wozić dziecko do Wrocławia to zobaczy Pan ile tam się płaci i ze różnicy nie ma żadnej.”Jesli sobie nie radzimy to zwijamy zabawki i do domu.” a Pan pewnie zapisze dziecko na tenis lub basen i będzie po problemie.To może Pan by pomógł w pozyskiwaniu sponsorów przecież ludzie którzy są na tych jak to pan napisał dziwnych stanowiska w klubie nie biorą za to ani grosza .

  • ” Jeśli sobie nie radzimy to zwijamy zabawki i do domu ” skoro takala jest Pańska opinia trzebnickim klubie to niech Pan zabiera swoje dziecko i zacznie je wozić na treningi do Wrocławia, ew proszę go zapisać na dodatkowr zajęcia wf w szkole i przestać narzekać. Co do dotacji to proszę mi uwierzyć, że 160tysiecy rocznie nie jest kwotą pozwalająca na normalne prosperowanie klubu. Co do poszukiwania sponsorów to nie oszukujmy się, ale środowisko jakie jest w Trzebnicy nie jest jakoś zbytnio zainteresowane sponsorowaniem klubu. Cóż zrobić, taki mamy tutaj klimat. Sport w Trzebnicy był zawsze pomijany. Zresztą też nie ma co się oszukiwać, żaden poważny sponsor nie pojawi się w Polonii jeśli klub pod każdym względem jest uzależniony od gminy. Przykładem może być głupi plakat, za który projekt i druk odpowiada gmina, klub nie ma pod tym względem nic do gadania.
   Co do osób zatrudnionych Pana zdaniem na stanowiskach w klubie to nie ma Pan racji. Nikt z zarządu nie pobiera żadnej pensji z pieniędzy klubowych więc jeśli ma Pan dalej wymyślać takie historie to proszę następnym razem się upewnić zanim coś Pan publicznie napisze.
   Co do młodych trenerów w klubie. Czy dobry trener musi być człowiekiem starym? Przecież jeśli chłopaki mają po 20 lat, są studentami, mają ukończone kursy trenerskie to mogą ta samo prowadzić dzieciaki jak ktoś kto ma 35-40 lat. Nie widzę w tym żadnej zależności. Moim zdaniem taki młodzian ma więcej energii i zapału niż człowiek będący w „trenerce” parę lat. Jedno nad czym starsi trenerzy mają przewagę to doświadczenie w dziedzinie i pracy z dziećmi. Kończąc moja wypowiedź jest trochę żal, że Pan- rodzic dziecka, który trenuje w Polonio w tak krytyczny sposób wypowiada się o prosperowaniu klubu nie mając żadnego pojęcia jak wyglada to od środka. Tyle mam do powiedzenia. Pozdrawiam i następnym razem proszę pozbierać fakty zanim zabierze się Pan do pisania publicznie takich głupot.

 5. .O czym ty piszesz ?w klubie nikt nie jest zatrudniony ,zarząd pracuje w wolontariacie . Nie ma żadnych naborów a trenerzy pracują za bardzo małe pieniądze i to pewnie jeszcze nie na czas więc kto się tego będzie chciał podjąć.Rodzice tylko wymagają a pewnie żaden by się tego nie podjął .

 6. widzę ze wypowiada się Pan nie mając żadnej wiedzy na ten temat .Gmina co roku nie przeznacza 150 tys zł. 2 lata temu gmina przeznaczyła 200 tys zł a w tym roku o 40 tys mniej czyli dokładnie 160 tys zł . A jak plakaty Polonii i koszulki są oblepione Gmina w stosunku 1 do 20 to który sponsor będzie chciał wspierać klub??? przyjrzyj się dobrze i pretensje miej do Długozimy

 7. Ludzie to ręce opadają jak się to czyta.

  1. Gmina musi wspierać bo to są jej zadania ustawowe? Prawda. Więc wspiera… Ile pieniędzy otrzymała Gaudia? Ile Pieniędzy otrzymała Polonia? Środowisko pracy w nowoczesnych czasach kreuje się samemu. Jeśli jedynym pomysłem jest wydeptana dróżka do Pana Długozimy to pakujcie walizki. Bo nie nadajecie się do zarządzania. Trzeba działać!

  2. Mówicie, że ludzie pracują na wolontariacie? I co z tego skoro nic nie robią. Ich praca jest w tych klubach tyle potrzebna jak Polonez dla Prezydenta. Jakie są pomysły tych szumnie „działających” osób związanych z klubami.

  3. Sport jest pomijany w Trzebnicy? Polonia korzysta z pięknego obiektu jakim nie dysponuje żady klub we Wrocławiu. Zwolennicy tego klubu płaczą ze we Wrocławiu płaci się więcej? To podnieście składki i dorównajcie poziomem do Wrocławia. Ale tego nie zrobicie bo boicie się, że NIC NIE GWARANTUJECIE. Śmieszne treningi prowadzone przez 18 latków? Ci chłopcy sami nie potrafią grać w piłkę a każecie im szkolić następne pokolenie nieudaczników piłkarskich (wyniki III i IV ligowej Polonii mówią za siebie). Zarządzie Polonii, zerknijcie za miedzę i uczcie się chociażby od Żmigrodu jak się działa i pozyskuje fundusze. I podobno Wasi trenerzy nie dostają pieniędzy? Szumnie było na ten temat chociażby rok i dwa lata temu kiedy odchodzili kolejni trenerzy, więc się nie dziwcie, że nigdy nie będziecie mieć jakości i szacunku nawet rodziców trenujących u Was dzieci. Oni też mają oczy i widzą co się dzieje a najlepszą wizytówką jest prezes tego klubu klnący i palący w szatniach.

  4. Jeśli chodzi o Gaudie. Nie nie zadłużam klubu bo to jest właśnie Patologia. Czyim kosztem funkcjonowaliście bez pieniędzy? Usługodawców? Trenerów? Czy może zarząd Gaudi wyciągnął własny grosz? Jeśli mnie nie stać na dom to go nie buduje, proste.

  5. Do „Mar. Żaden poważny sponsor nie pojawi się w tym klubie dopóki nie będzie normalności. Fajnie jest dostawać rok w rok dotację w setkach tysiecy i wydawać je w niekontrolowany sposób? Módlcie się aby nie wpadła do Was jakaś kontrola i nie wyłapała przekretów. Uczcie się od lepszych np. od Żmigrodu jak robi się markę i popyt na piłkę

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here