Dlaczego mój pies się drapie?

318
Ania Zgóra-Kozielska

Problemy skórne mogą wynikać z różnych przyczyn. Powodem są często choroby wewnętrzne. Schorzenia wątroby, zapalenie trzustki czy zaburzenia hormonalne mogą dać objawy właśnie na skórze.

Przyczyną problemów dermatologicznych są również alergie i pasożyty. Niektóre choroby skóry mają podłoże genetyczne (np. atopia), a także nerwowe (dermatozy psychogenne).

Osobną kwestię stanowią problemy cywilizacyjne, takie jak zanieczyszczenie środowiska i stres, które wpływają na obniżenie odporności i zwiększają ryzyko zachorowania. Najczęściej jeśli pies czy kot zaczyna się drapać, pierwszym skojarzeniem jest to, że gdzieś załapał pchły. Oczywiście nie jest to wykluczone jeśli np. miał kontakt z bezdomnymi kotami czy psami.

Warto przejrzeć wtedy zwierzaka, jeśli zauważymy czarne biegająe punkciki, to znaczy, że pchły zadomowiły się na jego grzbiecie.  Szampon przeciwpchelny oraz kropelki czy specjalne obroże nasączone preparatami do zwalczania pcheł powinny pomóc.

Jeśli mamy do czynienia z alergią, która powoduje wypryski na skórze zwierzęcia, powinniśmy zastanowić się, czy przypadkiem nie zmienialiśmy psu czy kotu karmy.

W ostatnim czasie zauważyliśmy bardzo dużą alergię na mięso z kurczaków, które powoduje przebiałkowanie organizmu, a w konsekwencji problemy skórne.

Czytaj na kolejnej stronie…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here