Czy dostanę mandat?

439

– Na ulicy Trzebnickiej, na wysokości Parku Miejskiego i szkoły, kierowcy notorycznie parkują na jezdni. Kiedy stoi tam kilka aut, trzeba jechać slalomem. Robi się korek, bo z jednej strony kierowcy czekają na możliwość przejazdu, a z przeciwnej nadjeżdżają auta. Czasem, aby ominąć jeden samochód, muszę czekać kilka minut – poinformował nas czytelnik z Obornik Śląskich. Dodał, że ostatnio wymalowano tam pasy ruchu, przez część ulicy ciągnie się podwójna linia ciągła: – Jak mam ominąć pojazdy nie łamiąc przy tym przepisów? Jest wąsko, aby ominąć zaparkowane pojazdy muszę wjechać na przeciwległy pas. Dlaczego mam narażać się na mandat?

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, przy Trzebnickiej stoją samochody zaparkowane na jezdni –  zwłaszcza rano, kiedy rodzice odwożą dzieci do szkoły. Część z nich jest zaparkowana przy lewej krawędzi jezdni.

Kto w takiej sytuacji
„bardziej” łamie przepisy?

Parkujący przy lewej krawędzi jezdni czy kierowcy, którzy przekraczają podwójną linię ciągłą? O komentarz poprosiliśmy Iwonę Mazur, oficer prasową Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy. – W odniesieniu do namalowania linii ciągłej przy ul. Trzebnickiej, informuję, że policjanci nakładali mandaty karne za parkowanie przy w/w ulicy. Kierowcy wiedzą, że popełniają wykroczenie i obecnie nie ma większego problemu z zaparkowanymi na tej ulicy pojazdami. Jeżeli chodzi o omijanie pojazdu i tym samym przekraczanie linii ciągłej (zbyt wąska ulica) to kierujący, który ten manewr musi wykonać nie ponosi żadnej odpowiedzialności – powiedziała nam Iwona Mazur.

Pamiętajmy, że zgodnie z tym, co mówią przepisy, kierowca powinien parkować samochód po prawej stronie jezdni, chyba że jest to jezdnia jednokierunkowa lub dwukierunkowa o niewielkim natężeniu ruchu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here