Dzień bez samochodu w Wiszni Małej

181
22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu.

Europejski Dzień bez Samochodu przypadający 22 września jest punktem kulminacyjnym obchodzonego od 2002 roku Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Kampania została zainicjowana przez Komisję Europejską, a jej celem jest zachęcenie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej, czy car-poolingu (systemu upodobniającego i dostosowującego samochód osobowy do transportu zbiorowego; polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, głównie poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do pracy lub nauki na tych samych trasach).

Corocznie w dniach od 16 do 22 września poszczególne miasta przygotowują szereg atrakcji: wystawy, konkursy z nagrodami, happeningi i inne podobne niespodzianki. W większych miastach podczas tego tygodnia tradycyjnie wyłączony z ruchu zostaje fragment infrastruktury drogowej.

Do europejskiej kampanii przyłączyła się gmina Wisznia Mała: we wtorek 22 września na jej terenie nie będą pobierane opłaty za przejazd środkami komunikacji gminnej.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here