Dlaczego człowieku nie powinieneś mieć psa???

384
Ten artykuł powstał, aby przyszli właściciele rozważyli kilka kwestii, zanim podejmą wiążącą na lata decyzję.

Pies żyje 10-20 lat
(w zależności od rasy i zdrowia)
– pomyśl czy podołasz takiej odpowiedzialności za inne istnienie
przez tyle lat.

lek.wet. Ewa Okręglicka
lek.wet. Ewa Okręglicka

Pies to nie zabawka, to członek rodziny, to istota która MA UCZUCIA. Warto pamiętać, że decyzja o posiadaniu psa nie powinna wynikać z nagłego przypływu emocji czy nieprzemyślanego pomysłu jednej osoby, nieskonsultowanego z innymi domownikami.

Aby mieć psa, trzeba być człowiekiem rozsądnym, odpowiedzialnym, znającym swoje obowiązki i wypełniającym je, a także świadomym tego, że posiadanie psa to nie tylko przyjemności. A co najważniejsze, i co zawsze powtarzam – nie każdy musi mieć psa!

TEN PIES SIKA

Wzięcie szczeniaka wiąże się z obowiązkiem nauczenia go załatwiania swoich potrzeb na podwórku. Nie każdy szczeniak uczy się tego szybko. Czasami właściciele skarżą się, że ich 3-miesięczny szczeniak jeszcze sika w domu… a czy wymagają Państwo, aby roczne dziecko siusiało do nocnika, wycierało pupę i myło ręce???

Biorąc do domu szczenię musimy mieć świadomość, że za „trawnik” może posłużyć dywan, pościel, panele… i tak przez kilka miesięcy… biorąc szczeniaka do domu nie oczekujmy od niego, że będzie sikać co 10 godzin i to jeszcze na podwórku… czy są Państwo w stanie przetrwać ten okres nie denerwując się na psa?

PIES DEMOLKA

Zazwyczaj dotyczy to psów młodych, choć i starsze potrafią „nawywijać”. Najczęściej niszczenie wiąże się z nudą. Gdy pies siedzi sam w domu 10 godzin, a rano wyszedł tylko na 10 minut, żeby się załatwić, to nie dziwmy się, że może z nudów pogryźć nam kapcie, meble czy wygryźć połowę drzwi.

Jeśli nie mamy czasu, żeby przed pracą wyjść z psem na godzinny spacer, w trakcie którego oprócz aktywności fizycznej, będzie miał również odpowiedni wysiłek psychiczny, to nie miejmy pretensji, że źle się zachowuje w domu. Bo żaden pies nie ma cudownego przycisku on/off.

MATKO, ILE SIERŚCI

No niestety, posiadanie psa czy kota wiąże się z tym, że przynajmniej dwa razy w roku mamy pełno sierści na podłogach, dywanach, ciuchach czy w jedzeniu. Skoro my tracimy z głowy 100 włosów dziennie, to proszę policzyć ile sierści zrzuci w ciągu dnia pies, który jest cały owłosiony. Pomijam fakt piasku na podłodze przynoszonego na łapach, odcisków nosa na szybach, żwirku roznoszonego przez koty po całym domu… więc jeśli ktoś ma skłonności do pedantyzmu, niech się dwa razy zastanowi.

Czytaj na kolejnej stronie…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here