PORADY OGRODNICZE – Lawenda – zapach i krajobraz francuskiej Prowansji w naszym ogrodzie.

488

Ta wdzięczna roślina chętnie sadzona jest również w polskich ogrodach. Uniwersalna uroda lawendy sprawia, że dobrze wygląda w kompozycjach swobodnych, pośród różnobarwnych bylin i krzewów, jak również w ogrodach nowoczesnych i minimalistycznych.

Bogactwo gatunkowe tej zimozielonej krzewinki obejmuje ponad 50 rodzajów i odmian. W naszym klimacie najlepiej rośnie lawenda wąskolistna – Lawendula angustifolia.

Kwiaty lawendy zakwitają w okolicach czerwca. Wówczas niebieskofioletowe kwiaty dumnie górują nad srebrzysto-zielonymi łodygami i zwiastują nadchodzące lato. Lawendę warto jest sadzić w większych grupach, dzięki czemu w porze kwitnienia osiągniemy efekt ciemnofioletowych, falujących na wietrze kobierców. Ten niezwykle malowniczy widok sprawi, że na zawsze będziemy wiernymi miłośnikami lawendy i z utęsknieniem będziemy czekać na kolejne cykle kwitnienia.

Aby zapewnić lawendzie optymalne warunki do wzrostu powinniśmy posadzić ją na stanowiskach słonecznych w podłożu lekko piaszczystym. Uważajmy z podlewaniem bo roślina nie lubi zraszania po liściach. Lawendę najlepiej podlewać bezpośrednio w korzeń.

Więcej na następnej stronie…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here