Łódź szczęśliwym miastem dla żmigrodzkich lekkoatletów

260
Na zdjęciu od lewej: Agata Samiło, Ludwik Łyczakowski - trener i Marcel Pursch

W dniach 4-7 sierpnia w Łodzi odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Lekkiej Atletyce (młodzież 16-17 lat). W doborowej stawce najlepszych młodych lekkoatletów w kraju, po 24 zawodników i zawodniczek w każdej konkurencji, do walki o tytuły mistrzów Polski stanęło 2 zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokół” przy Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie.

Agata Samiło zakwalifikowała się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z 18 czasem w Polsce w biegu na 800 m z wynikiem 2,20`47″. Natomiast Marcel Pursch zakwalifikował się z 8 wynikiem w rzucie oszczepem – 55,72 m.

W dniu 5 sierpnia, w eliminacjach do finału rzutu oszczepem (700 g) Marcel uzyskał wynik 57,78 m, co jest jego nowym rekordem życiowym i z 4 rezultatem zakwalifikował się do szerokiego finału (12 zawodników). W tym samym czasie Agata Samiło uzyskała w biegu na 800 m czas 2,20`74″ i dostała się do szerokiego finału (16 zawodniczek) z 10 czasem.

Marzeniem trenera i zawodników było zakwalifikowanie się do ścisłego finału Mistrzostw Polski (8 zawodników).

W dniu 6 sierpnia odbył się finał rzutu oszczepem, gdzie Marcel Pursch w pierwszym rzucie uzyskał odległość 53 m, w drugim posłał oszczep na 57,86 m, co jest nowym rekordem życiowym tego zawodnika i to dało mu finał. W trzeciej próbie Marcel osiągnął wynik 58,62 m i dostał się do ścisłego finału.  – W finale zawodnicy mają po trzy rzuty. W pierwszym uzyskał wynik 59,11 m i wszyscy bili mu brawa, w drugim 59,95 m i zostało tylko 5 cm do 60 m. Przekazałem wówczas zawodnikowi, że ma iść na całość i zaatakować 60 metrów. W trzeciej próbie Marcel wziął szybki rozbieg, odprowadził oszczep i rzucił mocno, a oszczep poleciał za granicę 62 m, ale niestety zawodnik przekroczył linię rzutu o stopę – relacjonuje trener Ludwik Łyczakowski.

Ostatecznie Marcel Pursch zajął 6 miejsce w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Na 6 finałowych rzutów zaliczył 5 rekordów życiowych, a to rzadko się zdarza!

Ostatniego dnia Olimpiady o godzinie 16 odbywały się finały A i B w biegu na 800 m. Agata Samiło startowała w finale B.  – W efekcie uzyskała wspaniały rezultat 2,15`,2″ i o 5 sekund poprawiła swój rekord życiowy – wspomina trener Łyczakowski.

Osiągnięty wynik dał uzdolnionej
biegaczce 5 miejsce w kraju.

Na uwagę zasługuje fakt, że Agata startowała z zawodniczkami o rok starszymi. W roku przyszłym, jak dopisze zdrowie, spokojnie może sięgnąć po złoty medal, trzeba tylko poprawić się jeszcze o 5 sekund.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here