Żniwiarze chwycili za kosy

214

Ogłosili oni wszem i wobec, czemu przyklasnęła pani wójt Agnieszka Wersta, że od 2015 roku będzie odbywał się w Kałowicach Turniej Żniwiarzy.

Mało tego, tegoroczny turniej jest początkiem powstawania skansenu narzędzi i maszyn żniwnych.

Impreza rozpoczęła się od zmagań turniejowych żniwiarzy; w programie zobaczyliśmy zabawne konkurencje. Do zawodów stanęły cztery ekipy sołeckie z: Czeszowa, Zawoni, Grochowej i Kuraszkowa.

 

Po zakończeniu konkurencji z udziałem ekip sołeckich do pokazu prac żniwnych wyjechały maszyny z lat siedemdziesiątych XX wieku.

Jak zapowiedział organizator pokazu Zbyszek Tyczka, pierwszym traktorem ze snopowiązałką wyjechał w pole Julian Kurtowik z maszynistą Mieczysławem Kazakiem. Zaś na sławnym traktorze C 328 (ten co przebył drogę nad morze) wyjechał sam Zbigniew Tyczka z maszynistą Sebastianem Roszko.

 

Wjeżdżając na plac imprezy zobaczyliśmy wystawę maszyn rolniczych, od prezentowanych na pokazie koszenia, po młocarnię i kombajn. Była też kosa. Jak powiedział nam sołtys, najtrudniej jest im znaleźć sierp. Narzędzie pierwotnie używane przez żniwiarzy, który będzie otwierał tworzony skansen narzędzi i maszyn rolniczych w Kałowicach.

Na estradzie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy jako pierwszy zespół Ale Babki ze Czeszowa, który zaprezentował bogaty zestaw piosenek. Podziwialiśmy wśród znanych pań najmłodsze artystki: 3- letnią Karolinkę Sokołowską i nieco starszą Małgorzatę Szymkiewicz.

Po ich występie na estradę wkroczały zespoły: Trzy Dęby z Borówka, Strupinianie, a także Paulina Mastalerz i inni wykonawcy. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

Organizatorzy skansenu zwracają się do rolników z prośbą, aby pozbyli się starych, nieużywanych już narzędzi i maszyn żniwnych i przekazali je na adres sołectwa Kałowice.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here