„Ratujemy i uczymy ratować” w klasach III SP nr 2 w Trzebnicy

215
Głównym celem programu było nauczenie dzieci podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie brali udział w programie edukacyjnym „Ratujemy i uczymy ratować”, koordynowanym przez Wielką Orkiestrę  Świątecznej Pomocy.

Głównym celem programu było nauczenie dzieci podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż nawet skomplikowanie brzmiąca resuscytacja, to w rzeczywistości kilka prostych czynności. Jednak od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie.

Zajęcia prowadzone przez panie: Halinę Grocholską, Urszulę Kupiec i Jolantę Szymczyk, składały się z cyklu 10 spotkań. Podczas nich uczniowie, wykorzystując kartonowe telefony, które sami składali z gotowych elementów, uczyli się prawidłowo przeprowadzać rozmowę z dyspozytorem pogotowia.

Współdziałając w parach, sprawdzali oddech i przytomność. Każde dziecko układało kolegę, koleżankę w pozycji bocznej. Wykorzystując manekiny uczyli się uciskania klatki piersiowej i wykonywania prawidłowych oddechów ratowniczych.

Cykl zajęć w klasach trzecich zakończył się sukcesem, gdyż 100% uczniów zdało egzamin pisemny i praktyczny z udzielania pierwszej pomocy oraz otrzymało certyfikat uczestnictwa.

Dzieci dostały także ufundowane przez Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy, tekturowe apteczki, w których znalazły się najbardziej podstawowe rzeczy, takie jak: rękawiczki, maseczka do prowadzenia resuscytacji, bandaż i koc termiczny.

Najważniejsze jednak jest to, iż uczniowie naszej szkoły potrafią i wiedzą jak wykonać podstawowe czynności ratujące życie.

Halina Grocholska,

Urszula Kupiec,

Jolanta Szymczyk

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here