Czy policja stoi ponad prawem?

33

Młody mieszkaniec Trzebnicy przesłał nam filmik, na którym widać jak radiowóz jedzie po części spacerowej, która została wyłączona z ruchu, można rozpoznać, że są to okolice trzebnickich stawów. Widoczne jest także, że filmująca sytuację osoba stoi w gronie młodzieży, jest ciemno. Półminutowe nagranie pokazuje, jak auto policyjne przejeżdża i na tym się kończy. Niestety nie ma na nim daty.

Trzebniczanin, który przesłał nam nagranie (zastrzegł dane osobowe) uważa, że policjanci złamali prawo jeżdżąc po chodniku.

Młodzież trzebnicka nie ma zapewnionej godziwej rozrywki w mieście, dlatego spotyka się i pije na stawach. Ale czy to pozwala funkcjonariuszom na łamanie prawa, dokładnie przepisów ruchu drogowego i jeżdżenie po chodniku, drodze wyłączonej z ruchu drogowego? – pyta młody człowiek.

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy trzebnickich policjantów, którym udostępniliśmy nagranie. W imieniu komendanta na wątpliwości odpowiedział Piotr Dwojak z komendy w Trzebnicy.

Komenda Powiatowa Policji w Trzebnicy dziękuje młodemu obywatelowi za okazanie zainteresowania naszymi działaniami. Policjanci w trakcie wykonywania obowiązków służbowych mają obowiązek stosować się do przepisów „Prawo o ruchu drogowym”. Jednak w sytuacji, gdy patrol policji musi dotrzeć na miejsce zgłoszonej interwencji, by np. przywrócić bezpieczeństwo i porządek publiczny, zatrzymać sprawcę przestępstwa lub wykroczenia oraz zadbać o życie lub zdrowie obywateli, powinien zareagować niezwłocznie. Na załączonym filmie nie można ustalić dokładnej daty i czasu  żeby poinformować szczegółowo jakie czynności służbowe funkcjonariusze wykonywali. Przedmiotowy film zostanie zaprezentowany policjantom w trakcie odpraw do służby, w celu wyeliminowania podobnych dwuznacznych sytuacji w przyszłości – odpowiedział policjant i dodał, że w najbliższych miesiącach na ulicach pojawi się znacznie więcej patroli, zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych, ponieważ są wakacje i funkcjonariusze prowadzą wiele akcji.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here