WSZEMIRÓW: Nakręcona Biesiada Truskawkowa

955
Piekarnia \"Julka\" oferowała chleb, do którego mieszkańcy Wszemirowa przygotowali swojskie ogórki małosolne i smalec.

Organizowanie Biesiad to już wszemirowska tradycja. Wszystko za sprawą stowarzyszenia „Pozytywnie Nakręceni z Wszemirowa” i młodej pani sołtys Doroty Olszańskiej, którzy są bardzo zaangażowani w życie wsi. Truskawki, które uprawia większość mieszkańców wioski stały się kanwą czerwcowych spotkań, bo kiedy sezon zbliża się do końca, jest okazja do odpoczynku i rozmów.

Na stołach królowały truskawki.
Na stołach królowały truskawki.

Ta cykliczna impreza jest wspólnym spotkaniem, integracją mieszkańców wsi oraz przybyłych gości, na tle truskawek. Ludzie uprawiający i w sezonie trudniący się pracą przy tych owocach, mogą wspólnie się spotkać i razem świętować koniec sezonu truskawkowego – mówi Dorota Olszańska.

Podczas biesiady znalazły się atrakcje dla każdego. Dla dzieci przygotowane były dmuchańce, piłkarzyki, trampolina, ping-pong, bańki mydlane, z których mogły korzystać za darmo.

Dzieci chętnie częstowały się słodkościami.
Dzieci chętnie częstowały się słodkościami.

Odbyła się także wystawa prac plastycznych najmłodszych, związana z tematyką truskawki. Wszystkie prace były piękne, dlatego wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody – paczki ze słodkościami – mówi Dorota Olszańska.

Tradycją stało się już organizowanie konkursu na najlepsze słodkości, w których skład wchodzą truskawki.

W konkursie na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe zgłoszono 16 wypieków. Ciasta były wymyślne, pyszne, mocno truskawkowe. Powołana komisja degustująca wspaniałości truskawkowe wybrała trzy najsmaczniejsze ciasta – podaje pani sołtys.

Jak co roku sprzedawane były również losy, z których dochód przeznaczono na zakup kostki brukowej na cmentarz we Wszemirowie. Na licytację wystawiono również pergolę z donicą, którą własnoręcznie przygotował jeden z mieszkańców wsi. „Sprzedała się” za 450 zł, a uzyskane z tego tytułu pieniądze również zostaną przeznaczone na zakup kostki brukowej.

Nagrodę główną, którą wylosowano spośród wszystkich uczestników loterii – rower ufundowany przez burmistrza oraz przewodniczącego Rady Miasta i Gminy wygrała pani Iwona Wrzos. Zanim zwyciężczyni odebrała nagrodę, choć miała na sobie szpilki, musiała udowodnić, że potrafi jeździć na rowerze.

Pani Iwona Wrzos musiała udowodnić, że potrafi jeździć na rowerze.
Pani Iwona Wrzos musiała udowodnić, że potrafi jeździć na rowerze.

Dla wszystkich uczestników IV Biesiady Truskawkowej przygotowano bezpłatny poczęstunek, między innymi: koktajl truskawkowy z ponad 30 koszyczków truskawek, ciasta, galaretki truskawkowe, truskawki, kompot, nalewkę, wino truskawkowe, kiełbaski dla dzieci. Piekarnia „Jul-ka” z Kryniczna wystawiała swoje różnorodne pieczywo, które ze smalcem i ogórkiem małosolnym było rozdawane dla wszystkich za darmo. 

Ta wspaniała impreza mogła się odbyć dzięki pomocy i wsparciu ludzi dobrej woli. Dzieciaki miały nie lada uciechę, bo mogły przejechać się wozem strażackim OSP Pawłow Trzebnicki – mówi Dorota Olszańska i dodaje, że Stowarzyszenie „Pozytywnie Nakręceni z Wszemirowa” pragnie wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym w organizację truskawkowego spotkania serdecznie podziękować. – Jednocześnie chcemy zachęcić innych, że warto pomagać, udzielać się, być aktywnym i integrować się. Wspólną pracą i działaniem można zdziałać dużo dobrego dla swojej „małej ojczyzny” – zaprasza sołtyska.

A warto włączać się do pracy, bo ludzie, którzy tworząc klimat tej wioski są wyjątkowi: serdeczni i pogodni. Wspólnie potrafią wspaniale się bawić.

Zwycięzcy konkursu na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe 1 miejsce – Anna Łukaszewska; 2 miejsce – Ewelina Fajer; 3 miejsce – Stanisław Tarnowski

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here