Karaibskie drinki – przepisy na lato!

1044

Karaibskie trunki

Pozostając przy temacie Karaibów i alkoholu warto przypomnieć, że z wyspami tymi nieodłącznie kojarzy się rum – trunek, który spopularyzowali piraci i handlarze niewolników pływający niegdyś po Wyspach Karaibskich. Trunek ten stał się w pewnym okresie tak popularny na tych terenach, że niemal całkowicie zastąpił piwo.

Trochę informacji o rumie

Jest to alkohol tradycyjnie wytwarzany z melasy bądź soku trzciny cukrowej. Jego nazwa jest zastrzeżona jedynie dla takich wyrobów – mimo protestów producentów wykorzystujących do produkcji buraki cukrowe. Zawartość alkoholu w tym trunku jest bardzo zróżnicowana i w dużej mierze zależy od konkretnego producenta. Najczęściej waha się pomiędzy 37,5 do 81%. Obecnie w Polsce nie dostaniemy już butelki rumu zawierającego osiemdziesiąt procent alkoholu. Dyrektywy wprowadzone przez Unię Europejska zabraniają sprzedawania alkoholu tego typu o mocy przekraczającej czterdzieści procent.

Wielu producentów przechowuje rum w beczkach dębowych lub stalowych zbiornikach przez około rok czasu w celu uzyskania jego pełnej dojrzałości. Wydaje się to czasem niezbyt długim, jednak należy wziąć pod uwagę gorący klimat, który przyspiesza dojrzewanie alkoholu.

Popularne drinki z rumem

Klimaty karaibskie możemy poczuć nawet w zaciszu własnego domu przygotowując drinki na bazie rumu. Jedną z najbardziej popularnych mieszanek tego typu, produktem wręcz sztandarowym jeżeli chodzi o drinki na bazie tego alkoholu jest Cuba Libre. Przygotowanie go jest dziecinnie proste. Potrzebna nam będzie wysoka szklanka do long drinków, którą wypełniamy kostkami lodu. Następnie wlewamy do niej alkohol w proporcji 1/3, po czym dopełnimy drinka colą. Dekoracją jest tu plasterek limonki.

Innym popularnym drinkiem jest Daiquiri, które przygotujemy w kieliszku koktajlowym. Potrzeba nam będzie 1/3 białego rumu, 1/3 soku z limonki i 1/3 syropu cukrowego. Wszystkie składniki mieszamy w shakerze, a następnie przelewamy do schłodzonego kieliszka koktajlowego.

Innym prostym do przygotowania drinkiem Jest Havana Coctail, do którego potrzebujemy białego rumu i soku ananasowego, oraz odrobiny świeżego soku z cytryny. Wszystkie składniki mieszamy w shakerze i przelewamy do kieliszka koktajlowego.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here