Bezpieczne wakacje

50

W podróży

Obsługa lotniska, personel samolotu, pociągu czy autokaru są po to, by pasażerowie bezpiecznie dotarli do celu podróży. Warto słuchać ich rad. Nigdy nie nośmy pieniędzy w jednym miejscu – portfelu, czy kieszeni. Najlepiej podzielić je i schować w kilku miejscach. Unikaj oddalania się od autobusu, czy pociągu i nie zostawiaj bagażu bez opieki – złodzieje czuwają. Staraj się nie spać w czasie podróży i nigdy nie przyjmuj poczęstunku od obcych.

W wodzie

Kąpać należy się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, strzeżonych. Czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli, biała – przyzwolenie na nią. Rozgrzani nie wskakujemy nagle do wody, lecz ochlapujemy się i powoli zanurzamy coraz głębiej. Nigdy nie skaczemy do wody, gdy nie znamy dna. Pływając wodą, kajakiem itp. pamiętamy, żeby zawsze mieć na sobie kamizelkę ratunkową.

Na plaży

Przed wyjściem na słońce smarujemy skórę kremem z filtrem ochronnym. Na głowę zakładamy kapelusz lub czapkę z daszkiem. Ze słońcem nie należy przesadzać – zbyt długie na nim przebywanie jest szkodliwe. Lepiej opalać się w ruchu niż leżeć nieruchomo.

W lesie

W lesie nie zostawiamy śmieci. Ogień rozpalamy tylko w miejscach wyznaczonych, pamiętając, żeby zalać go wodą, gdy nie jest już potrzebny. Absolutnie nie wolno dotykać żadnych leśnych zwierząt – mogą ugryźć i zarazić wścieklizną. Trzeba też pamiętać o owadach, które gryząc  mogą wywołać reakcje alergiczne.

W górach

Wychodząc w góry zawsze zostawiamy w miejscu pobytu wiadomość o trasie i planowanej godzinie powrotu. Zawsze pamiętajmy o zabraniu telefonu komórkowego z naładowaną do pełna baterią i zapisanym numerem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 601 100 300 oraz numerem alarmowym – 985. W górach zawsze dobrze jest mieć czapkę, szalik oraz płaszcz przeciwdeszczowy.Najważniejsze są wygodne, mocne buty. Nie zapominajmy też o apteczce, latarce i zapałkach. Wychodząc na szlak pamiętajmy o tym, że częstymi zjawiskami są: burza, mgła, wiatr i chłód. Rodzaj szlaku turystycznego zawsze należy dopasować do własnych możliwości.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here