PORADY SALONU STRZYŻENIA PSÓW – Kiedy ze szczeniakiem do fryzjera?

2830

A czy można zacząć pielęgnację już w domu? Oczywiście. Już od pierwszych dni pupila w domu, można ćwiczyć czesanie. Na początku warto zaopatrzyć się w miękką szczotkę, którą przeczesujemy psa. Czynność powtarzać należy kilkakrotnie w ciągu dnia przez krótki czas, pamiętając, że szczeniak bardzo szybko się niecierpliwi. W trakcie czesania nie pozwalajmy psu gryźć szczotki, ani tym bardziej siebie. Warto odwrócić jego uwagę, podając mu smakołyk. Stopniowo wydłużać należy czas ćwiczeń i miękką szczotkę zamienić na metalowy grzebień, który nie elektryzuje włosia. Pamiętajmy, by czesać wszystkie miejsca na ciele psa, w szczególności: łapki, brzuszek, uszka jak również pyszczek.

W salonie piesek stawiany jest na stole trymerskim, na którym fryzjer po wcześniejszym wykąpaniu,  rozczesuje włosy, suszy i strzyże pupila. W domu możemy pieska postawić na pralce lub na desce do prasowania. Należy psa przytrzymywać, aby przypadkiem sam nie zeskoczył i nie zrobił sobie krzywdy. Jeśli  stoi grzecznie, czeszmy go, dotykajmy jego łapek, uszu, brzuszka. Dzięki tym ćwiczeniom pies podczas wizyty w psim salonie nie będzie zestresowany, a czas wizyty  zostanie znacząco skrócony.

Przed samą wizytą warto wybrać się z psem na dłuższy spacer. Po załatwieniu potrzeb fizjologicznych i dawce ruchu, pies chętniej będzie współpracował z groomerem.  Warto też pozwolić fryzjerowi  strzyc pod nieobecność właściciela. Obecność właściciela dekoncentruje zwierzę, pies ucieka ze stołu, piszczy, przez co pielęgnacja trwa dłużej. Nie należy obawiać się niczego, ponieważ pies zostaje z osobą, która wie jak obchodzić się ze zwierzętami.

Zdecydowana większość psów zachowuje się bardzo dobrze podczas wizyt groomerskich.  Skupione na współpracy, grzecznie stoją na stole, tyle czasu, ile wymaga ich pielęgnacja. Po zabiegach pielęgnacyjnych, wykąpane i wystylizowane, cierpliwie czekają na powrót swoich właścicieli.

Ania Zgóra-Kozielska

Salon Strzyżenia Psów „Shilan” w Trzebnicy

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here