Dwa niewybuchy w tłuczniu

352

We  wtorek 26 maja mieszkańcy naszego powiatu obserwowali wydarzenia, jakie rozgrywały się na placu budowy drogi S5, gdzie nieomal nie doszło do wybuchu gazu po uszkodzeniu rurociągu. Jak się jednak okazało, kilkanaście kilometrów dalej, w Prusicach, w tym samym czasie, również rozgrywały się wydarzenia, które mogły skutkować eksplozją.

Kiedy część strażaków zajęta była pracą przy zabezpieczaniu uszkodzonej rury z gazem, o godz. 10.15 dyżurny otrzymał zgłoszenie o niewybuchu znalezionym tuż przy ul. Kolejowej w Prusicach.

Zgłoszenie pochodziło z Zakładu Wodociągowego Związku Gmin Bychowo, którego siedziba mieści się przy ul Kolejowej. Wykonywane były tam roboty ziemne. Pracownicy potrzebowali tłucznia na budowę i przywieźli go z pobliskich Pietrowic, gdzie materiał był składowany, najprawdopodobniej z nasypów kolejowych. Kiedy wysypywali kamienie, okazało się, że znajduje się w nich pocisk – powiedział nam Dariusz Zajączkowski, rzecznik PSP KP w Trzebnicy i dodał, że pracownicy odkryli niewybuch, kiedy „łycha” koparki wysypała tłuczeń. Strażacy od razu  ewakuowali cały zakład z ul. Kolejowej , a także z okolicznych budynków.

Strefę bezpieczną ustaliliśmy w promieniu 100 metrów od znaleziska. Kiedy miejsce było już zabezpieczone, musieliśmy ustalić skąd wziął się tłuczeń z niewybuchem. Szybko okazało się, że w okolicy jest długa hałda tłucznia. Na miejscu gdzie odkryto niewybuch pojawiła się osoba z Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach, a także przedstawiciele Straży Miejskiej. Wezwano także saperów z jednostki w Głogowie – relacjonuje Dariusz Zajączkowski i dodaje, że przez cały czas kiedy czekano na specjalistów nikomu nie wolno było zbliżać się do niewybuchu. Kiedy przyjechali saperzy, okazało się, że niewybuch to pocisk artyleryjski kaliber kaliber 88.

W hałdzie tłucznia saperzy odnaleźli również pocisk moździerzowy kaliber 82. – Teren, na którym znaleziono niewybuchy został zabezpieczony i przejęła go Straż Miejska. Z moich informacji wynika, że następnego dnia saperzy mieli przyjechać ponownie i przeszukać resztę składowiska.

Akcja strażaków trwała do godz. 15.30.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here