Zielona Szkoła nad morzem

228

Tym razem grupa 41 uczniów
zwiedziła Trójmiasto.

Jednak zanim to nastąpiło, pierwszym przystankiem wycieczki był Malbork – słynna twierdza krzyżacka.

Uczestnicy wyjazdu usłyszeli wiele ciekawostek z odległej historii oraz obejrzeli niezwykły obiekt architektoniczny z wieloma niecodziennymi – jak na tamte czasy- udogodnieniami. Spacer po salach i korytarzach, którymi dawno temu kroczyli wielcy rycerze i książęta, sprawił, iż uczniowie zaopatrzeni w miecze i kusze (oczywiście ze sklepów z pamiątkami) raźno ruszyli na podbój wybrzeża.

Pierwsze spotkanie z morzem to dla większości wspaniałe przeżycie! Mimo że Bałtyk nie kusi w maju ani przejrzystą, ani tym bardziej ciepłą wodą, uczniowie ochoczo taplali się w wodzie. I tylko czujne oko opiekunów strzegło przed całkowitą kąpielą.

Kolejny dzień to zwiedzanie Gdyni i Sopotu. Wielkie wrażenie sprawiło Gdyńskie Akwarium, w którym uczniowie podziwiali faunę i florę wód świata oraz zwiedzanie statku „Dar Pomorza”. Piękna pogoda pozwoliła na spacer po najdłuższym molo w Europie – w Sopocie. A humor poprawił widok niezwykłego, bo krzywego domku na ulicy Monte Cassino.

Rankiem trzeciego dnia udaliśmy się do muzeum pamięci po obozie koncentracyjnym Stutthof – to miejsce, które poruszyło wszystkie dzieci, choć byliśmy tam ledwie pół godziny.

Ostatnim etapem wycieczki był malowniczy Gdańsk. Najpierw ruszyliśmy w rejs galeonem, z pokładu którego oglądaliśmy nadbrzeżne widoki oraz znane z przewodników obiekty, m.in. Żuraw Gdański, Twierdzę Wisłoujście, Stocznię Gdańską, Pomnik Żołnierzy z Westerplatte, czy stadion PGE „Arena”. Później odkrywaliśmy piękno gdańskich kamieniczek, a także pozdrowiliśmy zamkniętą na poddaszu jednej z nich – panienkę z okienka.

Czy wycieczka była udana? Na pewno tak – o czym świadczyły zadowolone miny uczestników. Wiele zobaczyliśmy i poznaliśmy. Uczniowie nie mogli też narzekać na warunki pobytu, a zwłaszcza na posiłki – „jak u mamy”. Co prawda wielu liczyło na kąpiel w morzu, ale ze zrozumiałych względów muszą odłożyć tę przyjemność na letnie miesiące.

I tego życzą wszystkim opiekunowie zielonej szkoły: Magdalena Mierzwa- kierownik wycieczki,  Agnieszka Matunin, Violetta Niemiec- Karlik , Barbara Korzeniowska i nauczyciel wspomagający –  Ilona Rudzińska.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here