Jak pić, by uniknąć kaca?

217

Często żałujemy, że spotkanie z rodziną lub znajomymi kończy się dla nas w taki sposób. Bywa, że skutki zabawy odczuwamy następnego dnia, a w skrajnych przypadkach nawet 2 dni po przyjęciu lub imprezie. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zminimalizować skutki picia alkoholu i umożliwiają powrócenie do normalnego funkcjonowania już na drugi dzień.

Sposoby na uniknięcie kaca

Aby uniknąć kaca, warto jest przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co pijemy. Bardzo popularne w polskiej tradycji są drinki z wódką. Optymalnym rozwiązaniem w tym zakresie jest czysta wódka zbożowa. Nie tylko posiada ona delikatniejszy smak, ale też dzięki wysokiej jakości i minimalnej ilości zanieczyszczeń organizm lepiej ją przyjmuje, co umożliwia (przy zachowaniu umiaru) uniknięcie kaca na drugi dzień. Oprócz tego warto jest unikać drinków z napojami gazowanymi i samych napojów gazowanych (jak np. coca-cola) wypijanych w przerwie pomiędzy kolejnymi drinkami. Zawarty w nich dwutlenek węgla potęguje wchłanianie alkoholu, zwiększając jego negatywny wpływ na organizm.

Warto pamiętać także o tym, że alkohol powoduje tymczasowe ograniczenie produkcji wazopresyny, czyli hormonu, który jest odpowiedzialny za właściwe nawodnienie organizmu. Wskutek tego, gdy pijemy alkohol, wydalamy zdecydowanie większe ilości moczu, co powoduje odwodnienie i w efekcie nieprawidłową pracę wielu organów (w szczególności mózgu, co objawia się bólem głowy). Kaca można uniknąć, nawadniając organizm już w trakcie samej imprezy lub przyjęcia. Najlepiej jest zachować proporcję jednej szklanki niegazowanej wody lub soku na jednego drinka, a także dbać o odpowiednie tempo picia alkoholu. W tej kwestii zaleca się robić sobie około półgodzinne przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami, pamiętając o tym, żeby nie mieszać różnych odmian alkoholi. Szczególnie niebezpieczne może być wymieszanie alkoholi o różnym stężeniu procentowym, np. piwa lub wina z wódką.

Rozsądne picie alkoholu kluczem do udanej imprezy

Alkohol to coś dla ludzi, ale także używka. Dlatego tak jak w przypadku innych używek, powinniśmy w przypadku korzystania z niego zachować pewien rozsądek. Picie alkoholu w nieodpowiedzialny sposób może skończyć się problemami żołądkowymi i kacem, a w skrajnych przypadkach poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego wybierając się na imprezę lub przyjęcie warto jest przemyśleć najpierw co i w jakiej ilości będziemy pić i starać się konsekwentnie tego trzymać.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here