Otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej i Wielka Bitwa Żmigrodzka

350
W poprzednim roku były pokazy pirotechniczne, a w tym tematem przewodnim będzie "1000 lat jazdy polskiej w służbie niepodległości".

W niedzielę 24 maja, o godz. 13 zostanie oficjalnie oddany do użytku nowoczesny budynek centrum multimedialnego znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Żmigród, ścieżka edukacyjna, a także duża wiata. Nowy kompleks, łączący się z rozległym Zespołem Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie, tworzy jeden z najatrakcyjniejszych obszarów rekreacyjnych Dolnego Śląska. A wszystkiemu przyświeca zasada: edukacja ekologiczna podana w a trakcyjny, nowoczesny sposób, rekreacja i zabawa.

W cyklu imprez nie zabraknie zwiedzania ścieżki edukacyjnej z przewodnikiem; każdy będzie mógł skorzystać z centrum multimedialnego; przy baszcie odbędzie się kolejna odsłona Bitwy Żmigrodzkiej (w tym roku proponujemy przekrojowy program „1000 lat jazdy polskiej w służbie niepodległości”); biegaczy w każdym wieku zapraszamy do udziału w biegu pod hasłem „Biegam, bo lubię lasy!”; przy stawach pałacowych będzie można posłuchać formacji IM „Fanki Tim”.

Organizatorzy zapewniają atrakcje dla dzieci i dorosłych. Uroczystość wieńczy trzeci etap rewitalizacji parku pałacowego, w ramach projektu „Upowszechnianie edukacji ekologicznej w zakresie ochrony obszarów NATURA 2000 w gminie Żmigród”, realizowanego w partnerstwie pomiędzy Gminą Żmigród i Nadleśnictwem Żmigród.

od godz. 14 co pół godziny będzie organizowany spacer po ścieżce przyrodniczej i Centrum Edukacji Przyrodniczej z przewodnikiem.

Jeśli zaś chodzi o Wielką Bitwę Żmigrodzką, która rozpocznie się o godz. 14.30 w niedzielę 24 maja, to w tym roku organizatorzy wracają do początków polskiego oręża. Przygotowany przez Trzebnickie Stowarzyszenie Jazdy Historycznej program „1000 lat jazdy polskiej w służbie niepodległości”, będzie okazją poznania formacji konnych z różnych okresów historycznych.  Pod żmigrodzką basztą stawi się więc: woj z drużyny Bolesława Chrobrego, rycerz z okresu bitwy  grunwaldzkiej,  husarz i  towarzysz pancerny z XVII wieku, Tatarzy w służbie Rzeczpospolitej, szwoleżer napoleoński, ułan wrześniowy z 1939 roku i partyzant – żołnierz wyklęty. Nie zabraknie pokazów umiejętności rycerzy, walk konnych i pieszych, prezentacji dawnej artylerii, ale także… nauki dawnych tańców.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here