14 maj w Trzebnicy, a 15 maja w Obornikach Śląskich wystąpi Aleksiej Orłowiecki

132

Majowe koncerty organizowane przez Towarzystwo Lisztowskie kończą pierwszą cześć tegorocznego sezonu, przebogatego w ważne wydarzenia muzyczne. Ich wykonawca to pianista wybitny, znany z występów w całej Europie. Jest laureatem i jurorem wielu koncertów fortepianowych.

W Wieczorach Lisztowskich w Trzebnicy i Obornikach ALEKSIEJ ORŁOWIECKI występował już wielokrotnie, za każdym razem porywając słuchaczy niezwykle pięknymi interpretacjami prezentowanych utworów. Pianista z Petersburga wystąpi w czwartek 14 maja, o godz.18 w sali Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, na ul. Leśnej. Następnego dnia w piątek 15 maja koncertów A. Orłowieckiego będą mieli okazję posłuchać mieszkańcy Obornik Śląskich, oczywiście w Saloniku Czterech Muz. Najpierw (co bardzo cieszy!) o godz. 13 odbędzie się koncert dla młodzieży – „Jak słuchać Muzyki?”, a na godz. 18.30 zapraszamy dorosłych melomanów. Integralną częścią koncertów jest komentarz Juliusza Adamowskiego, prezesa Towarzystwa Lisztowskiego.

Aleksiej Orłowiecki jest absolwentem  Konserwatorium Petersburgskiego. Odnosił znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach pianistycznych: I nagroda na Konkursie im. J. Iturbiego w Walencji (Hiszpania) w 1990 r., II nagroda na Konkursie im. F. Liszta w Utrechcie (Holandia) w 1989 r. Artysta prowadzi ożywioną działalność artystyczną i pedagogiczną. Jego obszerny repertuar obejmuje utwory od okresu baroku do współczesności, najchętniej gra jednak dzieła Chopina, Liszta, Rachmaninowa i Beethovena.

Oprócz koncertów w rodzinnym kraju występował w Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Niemczech, Szwajcarii oraz wielokrotnie w Polsce (ponad 70 recitali i kilka koncertów symfonicznych). W ostatnich latach coraz częściej koncertuje też jako dyrygent i kameralista.

W naszym kraju, na zaproszenie Towarzystwa im. F. Liszta, prowadził również ponad 20 ogólnopolskich kursów pianistycznych (dla około 1300 pedagogów i uczniów z ponad 70 szkół muzycznych), był profesorem wszystkich (21) międzynarodowych mistrzowskich kursów pianistycznych oraz jurorem wszystkich (8) krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych zorganizowanych przez TiFL.

Dorobek kompozytorski A. Orłowieckiego obejmuje ponad 50 kompozycji – są to utwory kameralne, fortepianowe, symfoniczne.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here