Okruchy tradycji z przyśpiewkami, ciastem drożdżowym i filmem w tle…

176
W spotkaniu w murach zabytkowego pałacu uczestniczyło wielu mieszkańców Bagna i okolic.

W spotkaniu, mającym przybliżyć mieszkańcom i zaproszonym gościom dawne tradycje i obyczaje, uczestniczyło ponad 100 osób z Bagna i pobliskich miejscowości, a także zaproszeni goście: dyrektorka Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak i prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku ATENA w Obornikach Śląskich Ewa Materny. Artystyczną część spotkania uświetniły tradycyjne pieśni i przyśpiewki z Kresów Wschodnich wykonywane kiedyś przez nieżyjące już mieszkanki Bagna, pochodzące z Wolicy panie: Jadwigę Lizak, Katarzynę Kowalik i Marię Kucharską, a zachowane na nagraniach z lat 90-tych.

Niedzielne spotkanie było też okazją do zaprezentowania blisko 10 minutowego filmu z początku lat 80 – tych XX w., w którym występują mieszkańcy Bagna, odnalezionego dzięki staraniom Stowarzyszenia w archiwach TVP Wrocław. Całość spotkania poprowadziła Irena Politowicz, wskrzeszając pamięć o dawnych tradycjach i obyczajach, również tych związanych z tradycyjnym ubiorem ludowym pochodzącym z Podola na Kresach. Ubiór ten można było zobaczyć nie tylko na wystawie, ale też został zaprezentowany przez panie ze Stowarzyszenia w formie krótkiego pokazu mody.

Oprócz tego na wystawie można było zobaczyć: oryginalne cymbały ręcznie wykonane przez Stefana Przychodnego, maselnicę, książki i gazety przedwojenne i powojenne oraz żeński strój weselny pochodzący z Wolicy.

Spotkanie uświetniła Kapela Ludowa Jana Boduszka z Siemianic dając krótki 20 minutowy występ. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali upominek w postaci przepisu siostry Anieli Gareckiej na uniwersalne ciasto drożdżowe oraz ekologiczne torby promujące miejscowość.

Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przy domowych, drożdżowych słodkościach upieczonych przez gospodynie z Bagna. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spotkania serdecznie dziękujemy!!!

Arkadiusz Kucharski

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here