Kosmetyki naturalne

  342

  Naprawdę naturalnymi są kosmetyki bez dodatku substancji konserwujących. Należą do nich te, które panie przygotowują sobie same w domu: peelingi z kawy albo płatków owsianych, toniki z soku z ogórka i wiele innych. Przepisy na nie znajdziemy w internecie, ale o wiele skuteczniejsze (i bardziej naturalne) są takie, które udało się znaleźć w babcinych zapiskach.Takie kosmetyki przygotowuje się w domu z dostępnych produktów roślinnych lub zwierzęcych (bo niezłym środkiem do pielęgnacji ciała jest mleko, gęsi smalec, wosk). Z tymi kosmetykami jest jeden problem- mają bardzo krótki żywot i nawet, gdyby ktoś zdecydował się na masową ich produkcję, wyrób byłby zepsuty w chwili dotarcia do sklepu.

  Nieco inna historia jest z kosmetykami naturalnymi dostępnymi w sklepach. Firmy oferują coraz więcej środków z napisem „bio” lub „eko”, ale nie każda etykieta oznacza, że w opakowaniu jest faktycznie produkt ekologicznie czysty. Kosmetyk naturalny powinien zawierać tylko naturalne składniki, to znaczy pozyskiwane z roślin lub zwierząt, albo o pochodzeniu mineralnym. Komponenty te muszą być pozyskiwane z upraw i hodowli ekologicznych. Dopuszcza się tu jednak wyjątki, najczęściej są nimi konserwanty. Muszą jednakże spełniać jeden warunek: jego budowa musi być identyczna z budową substancji stworzonej przez naturę. Jednak zawsze lepiej wybrać produkt, który nie zawiera syntetycznych dodatków. W przemyśle kosmetycznym też zdarzają się producenci, którzy nie stosują niczego, co nie jest zalecane.

  Kosmetyk naturalny musi posiadać certyfikat. W zależności od jego rodzaju udział składników ekologicznie „czystych” bardzo się różni. Na opakowaniu certyfikowanego artykułu znajduje się logo, które informuje o ich zawartości w produkcie:

  – NaTrue*** – 95%

  – NaTrue**  – 75%

  – Ecocert „ekologiczny kosmetyk naturalny” – 95%

  – Ecocert „kosmetyk naturalny” – 50%

  – BDIH – 15%

  Kosmetyk o zawartości 100% składników ekologicznych nie istnieje, bo wyprodukowanie takiego jest niemożliwe. Należy więc szukać w sklepach produktów o jak najwyższej zawartości komponentów naturalnych. Jednak należy pamiętać o tym, że „naturalne” nie znaczy „niealergiczne”. Substancje stworzone przez naturę potrafią uczulać tak jak syntetyczne i wybierając jakiś kosmetyk po raz pierwszy należy sprawdzić, jak reaguje na niego nasza skóra.

  Wszystkie nasze kosmetyki należą do produktów naturalnych –mówi Paulina Krzemianowska ze sklepu „Biały Jeleń” w Trzebnicy. –Nie są również testowane na zwierzętach. Sprowadzamy produkty tylko certyfikowanych sprawdzonych firm. Cieszą się dużym powodzeniem szczególnie wśród osób żyjących ekologicznie. Naszym klientom oferujemy kosmetyki pielęgnacyjne oraz środki czystości do ciała oraz dla domu.

  Kosmetyki naturalne można kupić w placówkach handlowych, jednak dobrze jest znaleźć sobie sklep, który oferuje produkty sprawdzonych firm.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here