Jak, kiedy i po co przycinać tuje ?

5270

Tuje czyli żywotniki

przycinamy głównie po to, aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar, jednak częstotliwość przycinania zależy od odmiany i przeznaczenia. Tuje rosnące w żywopłocie oraz te, które są przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycinamy 2-3 razy w sezonie. Rośliny wolno rosnące (solitery) nie wymagają tak częstego przycinania. Cięcie wykonujemy jedynie wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów.

Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero na wiosnę – po roku od posadzenia. Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra.

Tuje przycina się od końca marca do sierpnia – 2-3 razy w ciągu sezonu. Pierwsze cięcie przeprowadzamy na wiosnę, kiedy nabrzmiewają młode pąki (przed rozpoczęciem wegetacji, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia), kolejne – latem, gdy ciemnieją młode przyrosty (w czerwcu). Ostatni raz tuje możemy przycinać w sierpniu, jednak zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Podczas wiosennego cięcia (marzec/kwiecień) skracamy pędy o około 1/3 – 1/2 długości, tak samo postępujemy podczas letniego cięcia (w czerwcu). Na wiosnę usuwamy także wszystkie martwe gałązki. W sierpniu przycinamy tuje po raz ostatni, skracając pędy o 1-2 cm, dzięki temu będą się intensywnie krzewić. Później już nie przycinamy pędów, aby mogły dobrze zdrewnieć przed zimą.

W zależności od rozmiarów rośliny oraz od zasobności naszego portfela możemy zaopatrzyć się w różne narzędzia do cięcia. Niskie krzewy możemy przycinać ręcznym sekatorem, wyższe – nożycami do gałęzi. Do wygodnego przycinania większych krzewów i młodych żywopłotów mogą posłużyć akumulatorowe nożyce do cięcia. Inna formę cięcia żywotników stanowią topiary.

Więcej na następnej stronie …

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here