Królewska gra – szachy

948
Zwycięskie panie: Dominika Starczewska, Lidia Zdziarska-Zaręba, Danuta Nowak, Marta Wolska.

Na wstępie należy wyjaśnić mylące określenie w tytule mistrzostw – „amatorów” szachowych.  Tym skrótem określono szachistów nie mających wysokich pozycji w rankingu szachowym. W szachach jest tak, że nieliczna  grupa szachistów z tytułami arcymistrzów może określać się jako zawodowcy. Ich mecze są pokazówką o spore pieniądze, zaś pozostali grają amatorsko, choć zwycięzcy różnych turniejów też są nagradzani, tak jak to bywa w innych dziedzinach sportu.

W II mistrzostwach wzięli udział amatorzy mający do 2000 punktów w rankingu FIDE. Na mistrzostwa przybyło 102 zawodników z całego kraju, z takich miejscowości jak np.: Lubsko, Rybnik, Częstochowa, Mińsk Mazowiecki, Świecie, Leszno, Żarów, Rawicz, Warszawa.  Zawodników z okręgu dolnośląskiego naliczyliśmy 64. Nie zabrakło też pań, na czele z naszymi czołowymi zawodniczkami: Dominiką Starczewską i Lidią Zdziarską- Zaręba.

Mistrzostwa trwały 5 godzin; w tym czasie rozegrano 9 partii. Szachy szybkie są grą nie tylko sprawnego i szybkiego myślenia, ale ważna jest także też umiejętność korzystania w z wypracowanych na  treningach sytuacji. Stąd zdarzały się partie, w których niektórzy wysoko prowadzący oddawali mecz przegrywając, na skutek przekroczenia czasu wyznaczonego na przeprowadzenie partii.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here