Nowe przepisy ruchu drogowego surowsze dla kierowców

246

Prace nad zmianą ustawy posłowie podjęli po tragicznym wypadku w styczniu ubiegłego roku w Kamieniu Pomorskim, kiedy to pijany kierowca najechał na grupę ośmiu ludzi, zabijając sześć z nich, w tym 9-letnie dziecko. Dwoje kolejnych dzieci zostało rannych.

Nowa ustawa została uchwalona już w marcu br. Na początku kwietnia  podpisał ją prezydent. Będzie obowiązywała od połowy maja.

Wcześniej, bo już 11 kwietnia weszło w życie rozporządzenie premiera, zmieniające  wysokość mandatów za niektóre wykroczenia:

– Kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej, muszą się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych grozi 300 zł mandatu.

– Noszenie elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku obowiązuje od 2014 roku. Od tygodnia, za niestosowanie się do tego obowiązku grozi mandat do 100 złotych.

O wiele bardziej restrykcyjne przepisy wejdą w życie w połowie maja. Najważniejszą zmianą jest niewątpliwie przyjęcie, że prowadzenie pojazdu bez uprawnień – w sytuacji zabrania ich przez sąd – jest  przestępstwem, a nie ( jak dotychczas) wykroczeniem. W takiej sytuacji karą za popełnienie przestępstwa będzie grzywna lub ograniczenie wolności do 2 lat. Na mocy nowych przepisów sądy mają być teraz o wiele bardziej surowe dla łamiących prawo, a w szczególności dla recydywistów.

Więcej po zalogowaniu.

[hidepost=0]  [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here