Do worka tylko listki, trawa i gałązki

919

Z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości związanych z nowymi zasadami segregowania śmieci zwróciła się do nas Danuta Przybyła, mieszkanka gminy Oborniki  Śl. – Właśnie dostaliśmy informacje o nowych, wyższych stawkach za wywóz odpadów, a także nowe zasady, jak mamy segregować śmieci. Mówi się, że gmina musi osiągnąć odpowiednie wskaźniki ilości posegregowanych odpadów, że musimy dokładniej segregować, bo mamy taki obowiązek, a z drugiej strony z nowych zasad wynika, że przestrzegając ich będziemy tylko zwiększać tonaż śmieci zmieszanych. Teraz do brązowych worków na śmieci bio nie będzie można wyrzucać odpadów kuchennych, jak chociażby skórki od ziemniaków, jabłek, bananów. Teraz mają one trafiać do śmieci zmieszanych. Dlaczego mamy zwiększać ilość odpadów zmieszanych, za które gmina przecież płaci najwięcej? Zadzwoniłam do Urzędu Miejskiego w Obornikach i poinformowano mnie, że odpady bio z brązowych worków trafiają na kompostownię, a ta życzy sobie tylko liści i gałęzi. Nie możemy zmienić kompostowni? – zastanawia się oborniczanka.

Dlaczego gmina zdecydowała się na zmianę zasady segregowania śmieci zapytaliśmy Małgorzatę Jewiarz, pracownika wydziału ochrony środowiska UM, która zajmuje się tematyką odpadów komunalnych.

Zmiana dotycząca segregacji odpadów biodegradowlanych wynika ze sposobu ich późniejszego zagospodarowania. Wymogi co do kodów odpadów komunalnych, które mogą trafiać na daną instalację do przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych są zawarte w umowach pomiędzy wykonawcą usługi a m.in RIPOK -iem. Odbiorca odpadów winien posiadać umowę z instalacjami, do których transportuje odpady komunalne – mówi Małgorzata Jewiarz. Urzędniczka dodaje, że wszystko zależy od kodu, jaki mają konkretne „grupy” odpadów. I tak,  mieszanie odpadów o kodzie 20 02 01, czyli ulegających biodegradacji (trawa, liście, drobne gałęzie) z odpadami o kodzie 20 01 08 (odpady kuchenne ulegające biodegradacji, np. obierki z ziemniaków, skórki od bananów) powoduje, iż instalacje odmawiają przyjęcia odpadów.

Małgorzata Jewiarz dodaje, że choć mogłoby się wydawać, że jedne i drugie odpady podlegają biodegradacji, to jednak inaczej się je zagospodarowuje.

Wynika zatem z tego, że niektóre odpady bio nadają się do kompostowania, a inne nie, a do brązowych worków możemy wrzucać tylko te pierwsze. Małgorzata Jewiarz dodaje, że podobny system segregacji  obowiązuje już we Wrocławiu i w Poznaniu. A co z własną kompostownią?

Utworzenie gminnej kompostowni przy obecnych kosztach zagospodarowania odpadów oraz ilości zbieranych biodegradowlanych odpadów komunalnych jest nieuzasadnione. Jednocześnie nie wykluczamy realizacji takiej inwestycji w przyszłości – dodaje Małgorzata Jewiarz.

W najbliższym czasie gmina ogłosi przetarg na odbiór odpadów komunalnych już na nowych warunkach segregacji. Czy urzędnicy zlecą kontrolę sposobu segregacji śmieci przez mieszkańców, tego jeszcze nie wiadomo.

Do brązowych worków NIE WOLNO wyrzucać:

– resztek mięsa i kości;
– obierków i resztek warzyw i owoców;
– fusów po kawie i herbacie;
– resztek jedzenia pochodzenia roślinnego;
– odchodów zwierzęcych;
piasku i sorbentów dla kotów, zanieczyszczonych trocin po zwierzętach;
– popiołu z pieca, niedopałków papierosów;
– roślin zaatakowanych chorobami;
– pełnych, papierowych worków od odkurzaczy.

Do brązowych worków można wyrzucać:

– skorupki jajek, łupiny orzechów;
– części roślinne (kwiaty cięte i doniczkowe;
– liście, ściętą trawę;
połamane gałęzie drzew i krzewów.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here