Razem możemy więcej

247
Mam nadzieję, że powoli, coraz więcej panów zacznie przekonywać się, że nie warto siedzieć w domu z pilotem od telewizora.

Od 11 lat jest pani członkiem  zarządu SUTW „Atena” w Obornikach Śląskich i aktywnie pani uczestniczy w pracy tej organizacji. Z jakich zajęć seniorzy korzystają najchętniej? Co jest najbardziej popularne?

–  Najchętniej korzystają z działalności sekcji kulturalno – wypoczynkowej. Najliczniej uczestniczą w imprezach organizowanych przez tę sekcję. Dwa, trzy razy w miesiącu kilkadziesiąt osób wyjeżdża do teatrów, filharmonii czy do kina we Wrocławiu. Natomiast najbardziej mobilną sekcją jest Nordic Walking, która liczy 20 -30 osób i wciąż się powiększa. Członkowie tej Sekcji bez względu na pogodę i porę roku spotykają się dwa razy w tygodniu i wędrują po okolicznych lasach.

W sumie mamy 11 sekcji. Od miesiąca mamy dodatkowo sekcję rękodzieła i piosenki biesiadnej. Naszą chlubą jest Chór „Atena” liczący 30 osób, którym kieruje pani Ewa Skubisz. Mają na swoim koncie liczne sukcesy, w bieżącym roku zdobył 3 miejsce na II Dolnośląskim Przeglądzie Chórów i Zespołów Senioralnych .

Jak liczna jest grupa seniorów skupiona w Obornikach  Śląskich? Zarówno tutaj jak i w innych senioralnych organizacjach widzę głównie panie. Dlaczego?

– Zaczynaliśmy od  45 osób w 2004 roku. Obecnie nasz Uniwersytet liczy 323 słuchaczy, głównie panie, ale udało nam się zachęcić w ostatnich latach panów i jest ich aktualnie ok. 45. Cieszy nas, że żony wyciągają z domu swoich mężów i razem przychodzą na wykłady. Panowie wybierają najchętniej sekcję brydżową lub Nordic Walking. Niedawno miałam okazję słyszeć jak pani – Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów III Wieku, apelowała wręcz, aby zachęcać panów do uczestnictwa w działaniach tych organizacji. Pojawiają się chętnie we władzach, ale w naszym 9-cioosobowym Zarządzie nie mamy żadnego mężczyzny. Nie zakładają sekcji typowo męskiej. Mamy jednego aktywnego pana, działa w kabarecie, pisze teksty. Mężczyźni są też chórze. Kiedy wyjeżdżamy na rajdy lub wycieczki, chętniej biorą w nich udział. Może powoli przekonają się, ze nie warto siedzieć w domu z pilotem od telewizora.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here