Pierwszy odcinek trasy S5 już w użytku

398
Odcinek trasy od Korzeńska do Kaczkowa jest już oddany do użytku.

Droga ekspresowa S5 osiągnie docelowo długość około 365 km. Połączy Wrocław, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz i Grudziądz. Zapewni połączenie autostrady A4, przez autostradę A8 z autostradą A1. Biegnie południkowo, przez obszar województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Aktualnie 64 km drogi są już gotowe, trwa budowa 66 km, a brakujące odcinki są na etapie postępowania przetargowego.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Prace budowlane przebiegają zgodnie z planem.
Prace budowlane przebiegają zgodnie z planem.

Wykonawcą drogi w powiecie trzebnickim jest  Budimex S.A. – Ten kontrakt budowany jest w formule „optymalizuj i buduj”, czyli podzielony jest na dwie części: część polegającą na projektowaniu i część polegającą na budowaniu. Te części się przenikają, więc ze spraw formalnych w tej chwili na ukończeniu jest zamienny projekt budowlany dotyczący kilku obiektów na tej budowie, a jednocześnie z ramienia generalnej dyrekcji są prowadzone badania archeologiczne, są wykonywane pierwsze roboty ziemne i pierwsze fundamentowanie pod obiekt – opowiada dyrektor Budimexu Jakub Drozdowski.

Za Żmigrodem w stronę Rawicza roboty ruszyły pełną parą.
Za Żmigrodem w stronę Rawicza roboty ruszyły pełną parą.

Największą przeszkodą, która może mieć wpływ na terminy są stanowiska archeologiczne, które są powiększane. Dopiero po zbadaniu ewentualnych zabytków, zakończeniu prac archeologów i podpisaniu protokołu teren może zostać oddany pod dalszą budowę. Są to niestety długotrwałe badania, ale niezbędne i jest w nie włączony konserwator zabytków. – Jest jeszcze za wcześnie, aby wyrokować dokładny termin końcowy. Jeżeli chodzi o prace projektowe, są zgodne z terminem. Prace budowlane na budowie także przebiegają zgodnie z planem. Natomiast prace, których nie możemy prowadzić z powodów archeologicznych, to naturalne że prowadzone nie są – dodaje Jakub Drozdowski.

Okolice Borek już rozkopane.
Okolice Borek już rozkopane.

Odcinek wykonywany przez tę firmę zaczyna się od Korzeńska i kończy między Prusicami a Żmigrodem. Termin rozpoczęcia prac na tym odcinku to 12 listopada 2014 r., a przewidywany termin zakończenia trasy to 30 października 2017 r. Czy uda się to zrealizować zgodnie z planem? Przekonamy się za ponad dwa lata, więc pozostaje nam cierpliwie czekać.

Pierwszy odcinek trasy S5 już w użytku

64 km drogi S5 są obecnie już w użytku.

 

S5 będzie miała 365 km długości.

 

 

 

 

Anna Sokulska  [/hidepost]

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here