Jazz nad Odrą w Trzebnicy

727
Zespół Im Fanki Tim podczas Jazzu nad Odrą w Trzebnicy w 2015

Jazz nad Odrą we Wrocławiu to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych w Polsce. Pierwszy raz odbył się w 1964 roku. Przez wszystkie 51 edycji, pojawiali się na nim czołowi polscy jazzmani, między innymi: Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski czy Jarosław Śmietana. Pomysł na „filię” Jazzu nad Odrą w Trzebnicy narodził się 9 lat temu.

Dwaj konferansjerzy, na co dzień także muzycy: Piotr Zdybek i Tadeusz Bogucki, otworzyli koncert słowami:

Na początku był blues, więc od bluesa zaczniemy – po tych słowach sami wykonali pierwszą piosenkę, oczywiście w bluesowym klimacie.

Następnie zaprezentował się zespół Im Fanki Tim z płytą „Krótki film”. Fanki Tim to grupa z powiatu trzebnickiego. Ich muzyka to połączenie jazzu i funky. „Gęsty” bas i świetna perkusja, dobrze skomponowane z wokalem i instrumentami solowymi sprawiały, że ich utwory były bardzo rytmiczne. Momentami ocierały się nawet o muzykę klubową. Członkowie zespołu to: Izabela Możdżeń (wokal), Krzysztof Nartowski (gitara basowa), Przemek Orłowski  (perkusja), Damian Ciosek (gitara) i Adrian Grodzicki (instrumenty klawiszowe). W  kilku piosenkach zagrali z nimi również wspomniani wcześniej goście specjalni.

Drugi zespół, to pochodzący ze Szczecina Quartado. Jego skład to: Tomek Łosowski (perkusja), Karol Kozłowski (gitara basowa), Marcin Wądołowski (gitara), Jan Rejnowicz  (instrumenty klawiszowe). Istnieją od 2013 roku. Ich twórczość została doceniona m.in. przez Program Trzeci Polskiego Radia i Jazz Forum – najważniejsze polskie czasopismo o tematyce jazzowej.

Jazz nad Odrą przyciągnął bardzo wielu ludzi, sala była pełna. Oprócz muzyki, dla widzów przygotowany był także poczęstunek, ufundowany przez piekarnię Leona Dąbrowskiego z Trzebnicy.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here