Wąż w domu

896

Czy warto trzymać coś takiego w domu? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jednym podobają się rybki, innym koty, psy, chomiki lub pająki ptaszniki. Mnie zafascynowały węże i mimo, że pożytek z nich jest taki sam jak z posiadania w domu rybek, mają w sobie coś co potrafi zafascynować. Węże to skryci mieszkańcy terrarium. W zależności od gatunku są bardziej aktywni o zmierzchu i nocą lub w ciągu dnia. Jedne żywią się drobnymi ssakami a inne rybami. Każdy z nich zachowuje się inaczej. Inaczej poluje, inaczej się porusza, pływa i wspina się na drzewa. (Jak one to robią bez nóg?) Niektóre gatunki są bardziej skore do ataku niż inne, ale prawie każdego można przyzwyczaić do kontaktów z człowiekiem. W zależności od naszych upodobań i doświadczenia w hodowli możemy zrobić wymarzone terrarium pustynne, tropikalne czy nadwodne, do którego z pewnością uda nam się dobrać jakiegoś węża.

 

Terrarium musi spełniać wszystkie wymagania dotyczące temperatury, wilgotności, wentylacji i obecności wody, zależne od utrzymywanego gatunku. Dla zwierząt nadrzewnych powinno być pionowe natomiast dla naziemnych gatunków ważniejsza jest powierzchnia dna. Wielkość jest zależna od długości węża i powinna wynosić nie mniej niż ½ na 1/3 długości węża. Jego wystrój jest ograniczony tylko przez nasza wyobraźnię i możliwości finansowe. Pamiętajmy, że węże są mistrzami ucieczek. Najmniejsza niepozorna szpara może być dla niego drogą do wolności. Jeśli w szczelinę zmieści się głowa to musimy zakładać, że zmieści się też reszta ciała, a często szczeliny mniejsze niż głowa wystarczają do ucieczki.

Karmimy raz w tygodniu. Młodym możemy podawać karmę co 3-4 dni. Pokarm powinien być takiej wielkości jak wąż w najgrubszym miejscu. Większość węży żywi się drobnymi ssakami. Tutaj pojawia się dylemat. Karmić żywym czy martwym pokarmem? Większość hodowców przyzwyczaja młode do jedzenia martwych ofiar i uważam, że ta metoda jest najodpowiedniejsza. W sklepach zoologicznych i  internecie można kupić mrożone gryzonie odpowiedniej wielkości. Niestety nie istnieją komercyjne karmy dla węży. Karmienie mięsem, parówkami czy kiełbasą jest kategorycznie zabronione. W gryzoniach znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie trzeba martwić się tu o suplementację witamin itp.

Więcej na następnej stronie…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here